Co najmniej 30 propozycji na dodatkowe wyposażenie strażaka
Autor: Droga Ratownika
Paul Combs wyposażenie dodatkowe strażaka

Ostatnia aktualizacja artykułu: 28.05.2020

Choć dołożyliśmy wszelkich starań by artykuł był jak najbardziej kompletny to mamy świadomość, że w miarę rozwoju naszych i cudzych doświadczeń artykuł będzie potrzebował rozbudowy, czy też drobnych poprawek. O wszystkich zmianach dowiesz się najeżdżając kursorem TUTAJ

Przydatne narzędzia dodatkowe, wsad przyborników, wyposażenie załogi i osobiste ratowników.

Co strażak powinien mieć przy sobie (lub obok siebie)? Czyli artykuł na temat wyposażenia, które pozwoli nam działać łatwiej, sprawniej, a czasem działać w ogóle… będąc w sytuacji braku dedykowanego sprzętu. Jednakże wiadomo nam, że strażak zawsze znajdzie rozwiązanie, a przynajmniej tak rzecze etos naszego zawodu. Opracowanie powstało dzięki zebraniu wielu opinii różnych użytkowników i „zbieractwu” zakrojonemu na kilka lat wstecz. Zdjęcia, pomysły i rozwiązania pochodzą z kilkunastu źródeł od wielu osób. Jak sami widzicie praca ta jest pracą zbiorową, a co więcej, również pracą ciągłą. Co przez to rozumieć? Artykuł będzie w przyszłości aktualizowany (rozbudowywany), a informacje o jego wersjach znajdują się powyżej. Informacje o autorach poniższych zdjęć można znaleźć na samym dole niniejszej treści.

W internecie jak i podczas rozmów w strażackim świecie coraz więcej mówi się na temat przyrządów, gadżetów jakie może nosić przy sobie strażak. Ilość zadań do wykonania w czasie akcji wymaga od nas często wcielania się w wiele ról: od operatora prądownicy, przez strażaka działającego na wysokości, do ratownika udzielającego kwalifikowanej pierwszej pomocy. W każdej z tych sytuacji wymagane jest posiadanie przez nas narzędzi do wykonywania określonych czynności – narzędzi które musimy mieć przy sobie.

Problematyka naszych Środków Ochrony Indywidualnej – kiepsko usytuowane zaczepy i kieszenie oraz ich brak w przestrzeni spodni zmusza strażaków do upychania w kurtce wszelkich niezbędnych przedmiotów.

Zanim rozpoczniesz lekturę, chcemy oświadczyć, że nie jesteśmy zwolennikami strażaków-tragarzy i mamy świadomość ograniczeń, ergonomii i częstości używania niektórych gadżetów/narzędzi. Artykuł jednak ma za zadanie przedstawić Ci gamę propozycji i rozwiązań, sam wybierzesz sobie co będzie Tobie przydatne. Z resztą, nikt nie powiedział że wszystko musimy nosić w kieszeniach. Jeden z autorów używa np. kufra na maskę jako przybornika na mniej potrzebne przedmioty które nigdy nie będą „pilnie potrzebne”. Dobrze byłoby gdyby jedna torba z takimi dodatkowymi przedmiotami jeździła na Twoim wozie. To już kwestia indywidualna.

Przegląd wagi poszczególnych gadżetów (zrób to sam!):

ile waży strażak?

Zaczynamy…

Masz 4 możliwości zapoznania się z treścią tego artykułu:
poprzez spis treści (lista poniżej),
poprzez artykuł na którym się znajdujesz (zdjęcia, opisy),
galerię w Google Zdjęcia (TUTAJ)
lub artykuł w PDF’ie do pobrania (TUTAJ).

Spis treści

Kliknij, aby przejść do wybranej sekcji:

 1. Rękawiczki nitrylowe/lateksowe
 2. Klucze płaskie 10-13
 3. Zbijak do szyb i nóż do pasów
 4. Kliny
 5. Pętla ratownicza
 6. Zatyczki do uszu
 7. Maseczki przeciwpyłowe
 8. Chusteczki nawilżające/żel antybakteryjny
 9. Okulary/gogle ochronne
 10. Opatrunek osobisty i/lub staza taktyczna
 11. Handbook
 12. Miś ratownik
 13. Torba z ubraniem zastępczym i batonem energetycznym
 14. Gwizdek
 15. Kreda/marker, długopis
 16. Przyrząd do otwierania okien
 17. Multitool
 18. Nożyczki atraumatyczne
 19. Uniwersalny klucz serwisowy
 20. Klucz (ściągacz) tapicerski
 21. Różne pojedyncze narzędzia
 22. RES-Q-RENCH
 23. Klamka do drzwi balkonowych i okien
 24. Maseczka do tlenoterapii dla zwierząt
 25. Taśma naprawcza
 26. Folia stretch
 27. Piłeczka
 28. Trytytki (opaski kablowe)
 29. Lusterko rewizyjne
 30. Aplikacje
 31. Pozostałe/inne
 32. Spis autorów zdjęć
 33. Przykładowe zestawy przyborników/wyposażenia [GALERIA]
 34. Podsumowanie

Kup Handbook Strażacki

1. Rękawiczki nitrylowe/lateksowe – w „kinder niespodziance”.

gdzie chować rękawiczki nitrylowe
kliknij aby powiększyć

Powrót do spisu treści

Ich przydatność jest oczywiście niekwestionowana. To podstawowa rzecz jaką należy posiadać, dlatego otwiera nasz spis. Zapewnienie sobie bezpieczeństwa podczas działań to pierwszorzędny cel każdego z nas. Rękawiczki wykorzystywane są nie tylko w czasie udzielania Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy, sprawdzają się również w czasie działań gaśniczych, gdzie zakładane pod rękawice specjalne stanowią barierę przed brudem i wchłanianiem pierwiastków oraz substancji rakotwórczych. Zaznaczyć należy, że temperatura topnienia nitrylu wynosi, jak podaje producent, 120° C, zatem ich użytkowanie wiązać się musi z ostrożnością i unikaniem narażania się na działanie wysokiej temperatury. Stosowanie nitryli wprowadza dodatkowy parametr do oceny zagrożenia, lecz nie powinno to przysłonić zalety i atutów tego rozwiązania.
Dlaczego „kinder niespodzianka”? Otóż właśnie dlatego, że owe rękawiczki chowamy w plastikowym opakowaniu po małych zabawkach znanego producenta słodyczy.
Zabezpiecza ono rękawiczki przed zabrudzeniem oraz uszkodzeniem, przy tym daje okazję do łatwego ich wydostania, a także nie zajmuje dużo miejsca.

Zalety zakładania nitryli pod rękawice:

 • osłona przed zabrudzeniami (czynnikami rakotwórczymi, szkodliwymi),
 • izolowanie od substancji biologicznych i chemicznych które mogą przenikać przez rękawice
 • zabezpieczają dłonie podczas ściągania rękawic i pozostawiają je w czystości np. podczas przenoszenia brudnych noszaków aparatów oddechowych
 • ułatwiają ubieranie i zdejmowanie rękawic (w niektórych modelach rękawic nawet umożliwiają, gdy mamy spocone dłonie)

Więcej o stosowaniu rękawic nitrylowych pod rękawicami znajdziesz w artykule
„Zapobieganie nowotworom cz. 1”


2. Klucze płaskie o rozmiarach 10-13

Kliknij aby powiększyć

Powrót do spisu treści

Obowiązkowe ich posiadanie uzna każdy kto był choć raz przy kolizji czy wypadku. Jednym z elementów zabezpieczenia miejsca zdarzenia jest wyłączenie napięcia w pojazdach – czyli odłączenie klem przy akumulatorach. Śruby mocujące najczęściej odkręca się za pomocą klucza 13.


3. Zbijak do szyb i nóż do pasów bezpieczeństwa

Brelok zbijak do szyb
Kliknij aby powiększyć

Powrót do spisu treści

Bardzo często podczas wypadków komunikacyjnych zachodzi potrzeba użycia tych 2 narzędzi. Zbicie szyby to pierwszy krok przed dokonaniem czynności wycięcia drzwi kiedy to niemożliwe jest ich swobodne otworzenie. Zbijak widoczny na zdjęciu powyżej jest zamontowany na sprężynie, która wraz z przyłożeniem zbijaka do szyby i wywieraną siłą nacisku obsługującego jest ściskana. W odpowiednim momencie zwalnia się zapadka i energia zgromadzona w sprężynie przekazywana jest na siłę uderzenia bolca. Skuteczność tego rodzaju urządzenia jest zdecydowanie większa niż jego „kolegi” – tzw. zbijaka „młotkowego” często widzianego w pojazdach komunikacji publicznej.

Nóż do pasów to bardzo pożyteczny przyrząd który z łatwością radzi sobie z tym systemem bezpieczeństwa pojazdów. Podczas zderzenia, nabój od napinacza pasów wybucha i pas zaciska się w pozycji zastanej w czasie szarpnięcia. Często pas jest czynnikiem uniemożliwiającym prawidłowe oddychanie poszkodowanego nie mówiąc już o jego ewakuacji. Często oba narzędzia (zbijak, nóż do pasów) występują w wersji jednego gadżetu.


4. Kliny, blokady do drzwi

Powrót do spisu treści

Kliny do drzwi są również pomocne w codziennej służbie. Jego zastosowanie sprowadza się głównie do blokowania drzwi różnego rodzaju. Większość drzwi wejściowych do bloków nie dość, że zabezpieczona jest kodem (każdy choć raz, miał sytuacje w której musiał wydzwaniać po lokatorach budynku, aby uzyskać do niego dostęp) to dodatkowo mają samozamykacze. Klin w takich sytuacjach jest niezbędny do zachowania ciągłości drogi komunikacyjnej dla wszystkich przybyłych służb. Dodatkowo klin zapewni nam dużą pomoc w sytuacji samego siłowego wejścia do pomieszczenia, gdyż utrzymuje otwór, między futryną, a drzwiami który uzyskaliśmy halliganem. Niekwestionowana pomoc ze strony klinów występuje również w czasie działań gaśniczych – wsparte drzwi pomagają w ewakuacji osób oraz umożliwiają skuteczne zbudowanie drogi wentylacji. Można spotkać się z różnymi rodzajami klinów: z diodami LED, metalowe, ściętymi pod różnymi kątami, zawieszki na zawiasy itp.


5. Pętla ratownicza

taśma alpinistyczna z karabińczykiem
Kliknij aby powiększyć

Powrót do spisu treści

Coraz bardziej rozpowszechniony przyrząd, który posiada bardzo wiele zastosowań. W branży stosowane są pętle o różnej długości – od 20 cm do tych, które mają ponad 2 metry. Wykonywane są one z taśmy rurowej o szerokości około 20 mm.
O przykładach wykorzystania taśm szeroko wypowiada się np. kpt. Rafał Podlasiński w swoim artykule dla Przeglądu Pożarniczego (LINK) (z tą jedną uwaga, że prezentowana alternatywa dla osłony na poduszki została zakwestionowana przez samego autora – sprawdzono to zastosowanie na poligonie WIDEO).

Najbardziej uniwersalna wydaje się być pętla 150 cm, jeden z autorów opracowania nosi ze sobą pętlę 150 cm i 200 cm (ta druga służy np. do wiązania prowizorycznych szelek asekuracyjnych).

To zapewne nie wszystkie zastosowania jakie istnieją, ale z pewnością to najbardziej popularne:

 1. Zabezpieczenie stanowiska gaśniczego i łączników np. pionowo na klatce schodowej (zamiast podpinki).
 2. Jako zabezpieczenie pilarki podczas pracy na drabinie.
 3. Wykorzystanie do przesunięcia pedałów w samochodzie.
 4. Wykorzystanie jako nosidło (np. butle, rozpieracz).
 5. Wykorzystanie jako zabezpieczenie drabiny przenośnej podczas akcji ratunkowej (np. pętla alp. zawiązana o przęsło + halligan wbity między chodnik a elewację)
 6. Strzemię ułatwiające pokonywanie przeszkód.
 7. Przy ewakuacji nieprzytomnych osób (np. węzeł „kajdankowy”).
 8. Jako „siodełko” do przeniesienia lekko rannej osoby, przez dwóch strażaków.
 9. Budowa stanowisk auto-asekuracyjnych w oparciu o stały element przestrzeni (budowa BPPM).
 10. Możliwość stworzenia szelek bezpieczeństwa z długiej pętli taśmy alpinistycznej.
 11. Redukcja siły odrzutu przy podawaniu prądów wody o dużej wydajności. Jeden z jej końców [pętli alpinistycznej] zawiązuje się na odcinku węża, a drugi przewiesza przez ramię prądownika. W ten sposób siły odrzutu redukowane są na tyle skutecznie, że przeważnie nawet jeden strażak bez większych kłopotów utrzyma prądownicę.
 12. Spięcie okręgu odcinka W-75 w celu redukcji siły odrzutu przy operowaniu prądem wody o dużej wydajności.
 13. Uchwyt do klamki przy procedurze otwierania drzwi (pożary wewnętrzne).
 14. Jako „3 ręka” w przewieszaniu linii gaśniczej na ramieniu.
 15. Do przeszukiwania pomieszczeń (strażacy działający w rocie chwytają za końce taśmy ustawiają się jak najszerzej – wielkość taśmy ma tu znaczenie – i trzymając ją lekko nad podłoga przeczesują pomieszczenie).
 16. Przeciąganie linii gaśniczej – ewakuacja interwencyjna (prowizoryczna uprząż).
 17. Wejście po linie do góry (węzeł pruski).
 18. Budowa prowizorycznych noszy transportowych.
 19. Asekuracja deski ortopedycznej (zapobieganie rotacji deski przy opuszczaniu/wciąganiu z wysokości).
 20. Rozchylanie krat ogrodzeniowych (połączenie taśmy oraz haligana).
 21. Utworzenie na sobie zastępczej uprzęży, tzw. hasty harness.
 22. Wraz z np. kawałkiem gumowego węża można stworzyć „przyrząd” do otwierania uchylonych okien (wymagana cienka taśma).
 23. Zabezpieczenie odgiętych części karoserii.
 24. Przenoszenie zestawu „set of irons”
 25. Opuszczenie pompy pływającej lub innego sprzętu z dachu wozu bojowego

Nie należy używać tej samej taśmy do ratownictwa wysokościowego i do podanych powyżej rozwiązań!

Warto zaznaczyć, iż pełny wachlarz rozwiązań uzyskamy posiadając w zestawie z pętlami 1-2 karabińczyki z atestem.


6. Zatyczki do uszu

Powrót do spisu treści

Hałas jest jednym z czynników szkodliwych w naszej pracy. Powszechnie stosowane hełmy uniemożliwiają wykorzystanie nauszników chroniących nas przed nadmiernymi falami dźwiękowymi. Przepisy mówią wyraźnie o poziomie hałasu, który niekorzystnie wpływa na nasze zdrowie:

 • hałas o poziomie poniżej 35 dB – dla zdrowia nieszkodliwy,
 • hałas o poziomie od 35 do 70 dB – wpływa ujemnie na układ nerwowy, powodując zmęczenie oraz spadek wydajności pracy,
 • hałas o poziomie od 85 do 120 dB – może powodować poważne uszkodzenia słuchu oraz takie schorzenia organizmu ludzkiego, jak zaburzenia układu krążenia, układu nerwowego, równowagi oraz uniemożliwia zrozumienie mowy nawet z odległości 0,5 m,
 • ok. 130 dB – granica bólu
 • hałas o poziomie powyżej 150 dB już po kilku minutach oddziaływania paraliżuje działanie organizmu, powoduje mdłości, zaburzenia równowagi, uniemożliwia wykonywanie skoordynowanych ruchów kończyn itp.

Przykład jest najlepszą formą uświadamiania, zatem:

 • ręczne narzędzia pneumatyczne (młotki, przecinaki, szlifierki) emitują hałas do 134 dB. Ryzyko poważnego uszkodzenia słuchu.
 • silniki spalinowe – maksymalne poziomy dźwięku do 125 dB. Ryzyko poważnego uszkodzenia słuchu.
 • piły tarczowe do metalu – do 115 dB. Ryzyko poważnego uszkodzenia słuchu.
 • wentylatory – do 114 dB. Ryzyko poważnego uszkodzenia słuchu.

Podane zostały oczywiście wartości maksymalne, lecz nie ulega wątpliwości, że strażak ma do czynienia z każdym z wymienionych rodzajów hałasu podczas działań ratowniczo – gaśniczych. Jak zwykle największe znaczenie ma ekspozycja na czynnik i częstotliwość jego występowania.

Zatyczki do uszu w sposób znaczący chronią nasz słuch w środowisku nadmiernego natężenia dźwięku. Istnieją wersje jednokrotnego i wielokrotnego użytku.

Możliwości przechowywania zatyczek to m.in.: ponownie „jajko” po Kinder Niespodziance, woreczek strunowy lub mała kieszonka po jednorazowej maseczce do wentylacji.


7. Maseczki przeciwpyłowe

zabrudzone maseczki FFP3 po pożarze sadzy
Kliknij aby powiększyć

Powrót do spisu treści

To coraz częściej spotykany przedmiot chroniący nas przed wdychaniem szkodliwych substancji będących produktami spalania (cząsteczki stałe) lub innych pyłów np. pyłu szklanego podczas cięcia szyb.

Twarze strażaków zasłaniają maseczki z trzema rodzajami filtrów:

FFP1 (skuteczność filtracji na poziomie 80% – nie poleca się z uwagi na relatywnie niską skuteczność)
FFP2 (ochrona przed szkodliwymi pyłami, skuteczność na poziomie 94%)
FFP3 (skuteczność na poziomie co najmniej 97% – ochrona przed stałymi cząstkami)

Dostępność maseczek jest bardzo duża, sprzedawane są w woreczkach foliowych i w nich właśnie należy je przechowywać. Ważną uwagą techniczną i zarazem błędem wynikającym z niewiedzy jest wielokrotne używanie tej samej maseczki… Niestety, zazwyczaj jej użytkowanie wiąże się z koniecznością wyrzucenia po zakończonych działaniach. W maseczkach zalega bardzo dużo pyłów i drobnoustrojów. Pozostawiona w ciepłym miejscu staje się świetnym siedliskiem bakterii [1]. Na przykładzie kolegi mogę przytoczyć jeden przykład; po drugim użyciu tej samej maseczki, rozwinął mu się w gardle stan zapalny.

ZASTOSOWANIE: Przelewanie pogorzeliska, pożar traw, zapylenie, praca na gruzowisku, ćwiczenia z użyciem ognia (a więc i dymu) jeśli SODO jest nieużywany, dekontaminacja ubrania po działaniach gaśniczych, cięcie szyb klejonych itp.

Maseczki nie chronią przed samym dymem, lecz przed zawartymi w nim cząstkami stałymi!

Maseczki (jeśli nie posiadają oryginalnego szczelnego opakowania) można chować w jednej rękawiczce nitrylowej lub w woreczku foliowym.

Zobacz akcję „pokaż swoją maskę”


8. Chusteczki nawilżające/żel antybakteryjny

chusteczki nawilżane w straży
Kliknij aby powiększyć

Powrót do spisu treści

Bardzo pożyteczny element w jaki należy wyposażyć kabinę załogi. Dokonanie wstępnego oczyszczenia skóry z brudu na miejscu akcji to pierwszy krok do ograniczenia oddziaływania na nas substancji kancerogennych. Skupić należy się głównie na: dłoniach, twarzy i karku. O tym dlaczego jest to tak ważne dowiecie się m.in. TUTAJ.


9. Okulary/gogle ochronne

Ochrona oczu okulary dlaczego warto
Kliknij aby powiększyć

Powrót do spisu treści

Problem zaparowanej przyłbicy zna niemal każdy. Wiadomo – wobec coraz lepszej jakości wykonania i stopnia zaawansowania budowy hełmu, osłona naszych oczu jest coraz lepiej dostosowywana. Warto jednak (znając wady swojego sprzętu) wyposażyć się w okulary bądź gogle ochronne. Zaletą tych drugich jest to, że wystąpienie pary wodnej na szybce jest bardzo mało prawdopodobne, dodatkowo gogle osłaniają znacznie większą powierzchnię twarzy niż okulary. Jednakże praca w goglach i hełmach powszechnie stosowanych jest często problemem.

Ważne by okulary/gogle spełniały normę PN-EN 166.


10. Opatrunek osobisty i staza taktyczna

Opatrunek indywidualny strażaka
Kliknij aby powiększyć

Powrót do spisu treści

Coś z zakresu pierwszej pomocy. Nikt z nas nie wie kiedy przyjdzie konieczność użycia wyżej wymienionego sprzętu, a na pewno nikt z nas nie chciałby być zmuszony do ich użycia. Nasze doświadczenia ze służby i nieobliczalność pracy jaką wykonujemy nakazuje nam być gotowym na wszystko. W czasie działań ratowniczo – gaśniczych uraz może przytrafić się w miejscach, które są odległe od stacjonującego ZRM lub wozów bojowych z torbami medycznymi. Opatrunek indywidualny staje się wtedy niezbędnym środkiem do ograniczenia wydobywającej się krwi. W przypadku krwotoku tętniczego, gdy zawiodą inne sposoby, świetnie sprawdzi się staza taktyczna. Wyobraźmy sobie zdarzenie mnogie bądź masowe. Wtedy tego typu uraz daje priorytet ratowniczy. Mając przy sobie stazę, przyczynimy się z pewnością do zwiększenia szans na przeżycie osoby poszkodowanej lub własnych.


11. Handbook stanowiący kompendium wiedzy, ściągę oraz notatnik w jednym

Handbook ratowniczy
Kliknij aby powiększyć

Powrót do spisu treści

Jest to nic innego jak mała książeczka w której zawieramy informacje przydatne odpowiadające specyfice naszej pracy. Zaczynając od procedur KPP i informacji związanych z ratownictwem medycznym (sposób segregacji rannych) poprzez kryptonimy w łączności radiowej odpowiednich dla naszych wozów bojowych i innych w naszym rejonie chronionym, po informacje z zakresu taktyki działań gaśniczych czy sposobów wykonywania dostępu do poszkodowanych. Handbook użytkowany jest najczęściej przez Kierującego Działaniem Ratowniczym, lecz każdy kto chce na bieżąco aktualizować swoją wiedzę powinien się w niego wyposażyć. Nic nie stoi na przeszkodzie, by używać go w czasie dojazdu do miejsca zdarzenia lub też, co bardziej polecam, w drodze powrotnej do koszar. Nasze propozycje:

Porządny handbook strażacki w formie fizycznej – pisałem o nim TUTAJ przy okazji konkursu.

Zgromadzone przez nas materiały, infografiki do wykorzystania przy konstruowaniu swojego/własnego/jednostkowego handbooka. Możesz je pobrać TUTAJ lub znaleźć coś dla siebie w dziale „Infografiki” na stronie DrogaRatownika.pl

Kup Handbook Strażacki


12. Miś ratownik

Miś ratownik
Kliknij aby powiększyć

Powrót do spisu treści

Pluszaki nie jeżdżą z nami w wozach jako element dekoracyjny. One także, tak jak i my, mają swoje zadanie do spełnienia w przypadku zdarzeń z udziałem dzieci. Zabawka jest świetnym narzędziem służącym do odwrócenia uwagi najmłodszych od wydarzeń mających miejsce w czasie trwania akcji.

Przeprowadzone eksperymenty potwierdziły hipotezę o celowości natychmiastowych oddziaływań terapeutycznych u ofiar nagłych wypadków. Poszkodowane osoby, którym prawie natychmiast udzielono psychologicznej pomocy, szybko wracały do równowagi psychicznej, a przeżycia związane z tragicznym wydarzeniem nie pozostawiły w ich psychice trwałego urazu (S.Ginger – Gestalt nr 4/98).

Jest to szczególnie ważne u dzieci które są „trudnymi” poszkodowanymi, gdyż wymagają z naszej strony większego wysiłku i pomysłowości. Misie pozwalają odwrócić uwagę dziecka, nawiązać z nim kontakt, a także pomagają oswoić strach i ból które poszkodowany przeżywa.

Przy tej okazji warto wspomnieć akcję Stowarzyszenia „Misie ratują dzieci”.


13. Torba z ubraniem zastępczym i batonem energetycznym

Prywatne rzeczy w przyborniku na GBA
Kliknij aby powiększyć

Powrót do spisu treści

Dekontaminacja wstępna Środków Ochrony Indywidualnej to rozpowszechniana czynność jakiej należy poddać nasze ubranie specjalne i odzież po intensywnych działaniach gaśniczych. Zmycie wodą wierzchniej części materiału ma za zadanie pozbawić go szkodliwych pyłów i części zabrudzeń. Warto w wozie posiadać torbę z zapasowym ubraniem koszarowym, koszulką lub bielizną termoaktywną, w którą mamy możliwość przebrać się po właśnie takiej czynności.

Zastępcze ubranie jest również przydatne w sezonie letnim, gdzie często jeżdżąc do licznych pożarów traw, lasów jesteśmy mokrzy od potu. Suche ubranie daje wtedy naprawdę duży komfort pracy w przypadku kolejnej interwencji. Torbę przechowywać możemy pod siedzeniem lub w innym miejscu w kabinie. Dodatkowo posiadanie w zasięgu ręki przekąski w formie batona czy musli to często ratunek dla pustego żołądka.

Do takiej torby można dorzucić śmiało mały ręczniczek, wymieniane już chusteczki nawilżające, zapasowe rękawice/kominiarkę, tabletki od bólu głowy, 20 zł w woreczki strunowym, legitymację służbową, powerbank, skarpetki. (…). Można by wymienić długo i doprowadzać się do wypieków na twarzy. Tak jak zostało powiedziane wcześniej – artykuł podsuwa pewne rozwiązania, a Ty drogi Czytelniku sam dobierasz sobie wyposażenie lub z niego rezygnujesz.


14. Gwizdek

Gwizdek w straży pożarnej
Kliknij aby powiększyć

Powrót do spisu treści

Mało kto z nas na pierwszy rzut oka uzna ten przyrząd za potrzebny w trakcie działań ratowniczo – gaśniczych, ale jednak! Podczas różnego rodzaju zdarzeń bardzo często dochodzi do problemu skupienia na sobie uwagi w razie potrzeby. Zazwyczaj z tej konieczności korzysta Kierujący Działaniem Ratowniczym, który często chce przekazać komunikat do swoich kolegów, w szczególności tych którzy nie posiadają przy sobie radiotelefonu. Gwizdek bardzo często montowany jest przez strażaków w pobliżu ust – czyli w korpusie hełmu. Zadajemy sobie pytanie czy nie jest to uciążliwe? Kwestia przyzwyczajenia. Noszenie gwizdka w kieszeni nigdy nie da gwarancji jego szybkiego wydostania w razie nagłej potrzeby. Jakie przykłady sytuacji uznających konieczność użycia gwizdka?

– skupienie uwagi ratowników w czasie prac urządzeniami emitującymi hałas: agregaty, pilarki, przecinarki
– przekazanie komunikatu o szybkiej ewakuacji, bądź wykonaniu podmiany ratowników, np. w czasie popożarowej rozbiórki budynków
– podczas działań na otwartym terenie: pożar traw czy poszukiwania gwizdek może służyć do nawiązania kontaktu poprzez nadanie umówionego sygnału (np. 3 – krotnego)


15. Kreda/marker, długopis

Patent z rękawiczką nitrylową
Kliknij aby powiększyć

Powrót do spisu treści

Przedmiot służący do pisania na wielu powierzchniach często zapominany, znajduje się również na naszej liście.
Weźmy pod uwagę na przykład pożar mieszkania w bloku. Obowiązkiem będzie zadbanie o to, aby wszyscy lokatorzy opuścili cały budynek, w którym występuje zagrożenie. W momencie ewakuowania ludzi dochodzi często do nieporozumień, bądź powielania przeszukiwania pomieszczeń.
Ilość osób ewakuowanych zaznaczamy, kreśląc wyraźną liczbę na drzwiach, a w przypadku braku mieszkańców (drzwi zamknięte lub brak odpowiedzi na wołanie) – drzwi oznaczam X lub pisząc – „zamknięte”.
Uczestnicząc w zdarzeniach jako KDR, czasem kredą (kreda w dalszym ciągu służy tutaj jako przykład) można tworzyć szybkie notatki, np. podczas wypadku piszemy na karoserii liczbę podróżujących osób oraz inne potrzebne dane przekazywane drogą radiową jako „meldunek” do Stanowiska Kierowania.

Ponadto możemy wykorzystać „pisak” do oznaczania miejsc na ludzkim ciele (np. zaznaczanie miejsca gdzie wyczuwalne jest tętno na kończynach podczas badania PMS [puls, motoryka, sensoryka]), opisywanie parametrów poszkodowanego, czasu założenia opaski zaciskowej i samego faktu jej występowania, pojemników, oraz wspomnianych pomieszczeń, schowków, różnorakich miejsc.

Niektórzy ratownicy (KDR, osoby zajmujące się rozpoznaniem) podczas zdarzeń dot. ratownictwa drogowego w trakcie gdy ratownicy przygotowują sprzęt hydrauliczny, oznaczają miejsca cięcia na karoserii za pomocą markera kredowego lub miejsca szczególnie istotne (występowanie napinaczy pasów, wzmocnionych elementów etc.).

Na rynku znajdziemy wiele propozycji, między innymi naklejki na których wystarczy dopisać wartość danego parametru. [ZOBACZ]

Dodatkowo można wykorzystać rękawiczkę nitrylową i na niej wypisać np. parametry poszkodowanego, numer mieszkania w którym nikt nie otworzył nam drzwi podczas pomiaru tlenku, numer hydrantu itd.


16. Przyrząd do otwierania uchylonych okien plastikowych

Powrót do spisu treści

Wykorzystanie tego urządzenia można zobaczyć na TYM FILMIE.


17. Multitool

Powrót do spisu treści

Narzędzia przedstawione powyżej zostały zakupione za cenę około 30 zł w sklepie „Biedronka”. Sprawują się dobrze, choć z pewnością nie dorównają wytrzymałością do innych tego typu narzędzi z górnej półki cenowej. Sam zdecydujesz jakie narzędzie wybrać. Dla nas – must have.


18. Nożyczki atraumatyczne

Powrót do spisu treści

Zastosowania nożyczek nie trzeba specjalnie omawiać. Nożyczki atraumatyczne znajdują się na wyposażeniu każdej torby R1 i w wielu przypadkach to wystarcza. Jeśli jednak posiadamy torbę na udo lub podobny przybornik, można pomyśleć o wyposażeniu się w takie nożyczki. Mogą przydać się w sytuacjach wymagających pośpiechu np. do cięcia ubrań poszkodowanego w celu naklejenia elektrod.


19. Uniwersalny klucz do szaf rozdzielni skrzynek elektrycznych (serwisowy)

Kliknij aby powiększyć

Powrót do spisu treści

Klucz zawiera króćce do otwierania m.in. szaf, wind, rozdzielni, skrzynek serwisowych, elektrycznych, drzwi/okien plastikowych bez klamek etc.

W związku z tym, iż ceny tych kluczy na rynku polskim mogą być dosyć wysokie, jeden z autorów opracowania zakupił go pomyślnie na aukcji Aliexpress za około 35 zł.


20. Klucz (ściągacz) tapicerski

Powrót do spisu treści

Kolejny przedmiot który będzie raczej ciężko zmieścić w kurtce nomexu (co więcej, stworzy to dodatkowe zagrożenie dla ratownika). Jeśli nie ma go w torbie udowej to przynajmniej powinien znaleźć się w skrzynce narzędziowej, która będzie używana przy zdarzeniach związanych z ratownictwem technicznym. Taki ściągacz świetnie sprawdza się przy ściąganiu tapicerki, podważaniu elementów plastikowych i obicia w celu uwidocznienia w pojeździe napinaczy pasów lub elementów których nie należy przecinać nożycami hydraulicznymi.


21. Różne pojedyncze narzędzia (nóż, śrubokręt, nożyce do kabli, kombinerki, obcążki)

Przecinak Knipex
Kliknij aby powiększyć

Powrót do spisu treści

Niestety podobne narzędzia bardzo dużo ważą i jedynym rozsądnym kompromisem pozostaje wyposażenie się w multitool lub jedno narzędzie łączące funkcję kilku. Rozwiązanie zależy od Ciebie. Noszony sprzęt nie może krępować naszych ruchów.


22. RES-Q-RENCH

ResQRench
Kliknij aby powiększyć

Powrót do spisu treści

Rozwiązanie komercyjne, jednak postanowiliśmy umieścić to narzędzie z uwagi na jego popularność.

Może służyć do (nie wszystkie opcje są dostępne w zależności od modelu):

 • przecinania pasów
 • podważania drzwi, okien (choć nie jesteśmy przekonani do tej opcji, którą jednak podaje producent)
 • klucz do nasad węży (52,75,110)
 • wybijak do szyb
 • otwieranie zaworów różnego typu

23. Klamka do drzwi balkonowych i okien

Powrót do spisu treści

Bardzo przydatne urządzenie do otwierania plastikowych drzwi i okien, jest lepszym rozwiązaniem od standardowej okiennej klamki „z odzysku”, gdyż zajmuje mniej miejsca i ma dwie użytkowe końcówki (8×8 i 7×7).

Klamkę można nabyć w 4Rescue


24. Maseczka do tlenoterapii dla zwierząt

Maseczka do tlenoterapii zwierząt
Kliknij aby powiększyć zdjęcie

Powrót do spisu treści

Na rynku dostępne są drogie dedykowane maseczki do zwierzęcej tlenoterapii, my jednak zaproponujemy rozwiązanie mniej kosztowne. O „domowej” roboty maseczce i jej stworzeniu mówi więcej Waldemar Pruss – TUTAJ.


25. Taśma naprawcza (wodoodporna)

Kliknij aby powiększyć

Powrót do spisu treści

Coś jak WD-40. Mnóstwo zastosowań. Począwszy od drobnych napraw, przez prowizoryczne usztywnienie np. uszkodzonych narzędzi, po wykonanie uszczelnień.


26. Folia stretch

Folia Stretch w strazy pożarnej
Kliknij aby powiększyć

Powrót do spisu treści

Folia stretch znajduje swoje zastosowanie podczas bandażowania, resuscytacji [1], czy ratownictwa chemiczno – ekologicznego do ograniczania wycieków substancji nieagresywnych. Nie jest możliwe noszenie jej ze sobą i nie ma to najmniejszego sensu, ale warto taką rolkę wozić na wozie.


27. Piłeczka

Ratownictwo techniczne patent z piłką i klamką
Kliknij aby powiększyć

Powrót do spisu treści

Wykorzystuje się ją do otwarcia „na stałe” drzwi pojazdów. Przydatne zwłaszcza w nowoczesnych samochodach.


28. Trytytki (opaski kablowe)

Kliknij aby powiększyć

Powrót do spisu treści

Cała gama zastosowań, których nie sposób tutaj wymienić. Z pewnością może się przydać, a kilka sztuk nie zajmie wiele miejsca, tym bardziej w zasobniku jeżdżącym na wozie.


29. Lusterko rewizyjne

Kliknij aby powiększyć

Powrót do spisu treści

Niewinne lusterka z teleskopową rączką i (najlepiej) z podświetleniem przy lusterku. Przyrząd może pomóc np. podczas działań związanych z pożarem sadzy w przewodzie kominowym, by ocenić stan komina przez wyczystkę. Sprzęt opcjonalny, ale jego zaletą jest to, że zajmuje mało miejsca.


30. Aplikacje

Rescue Code

Powrót do spisu treści

Napiszemy o nich osobny artykuł i poświęcimy więcej miejsca na ten temat, jednak na razie po prostu wymienimy te które naszym zdaniem mogą przydać się w działaniach straży pożarnej – przed wyjazdem, w trakcie jazdy i po powrocie z akcji.

Aplikacje można zainstalować na tablecie ogólnym przypisanym do danego auta lub na prywatnym smartfonie – według uznania.

 • Rescue Assist – aplikacja z kartami ratowniczymi.
 • ADR Strefa998 – tablice ADR.
 • Współrzędne Mapy – aplikacja umożliwia udostępnianie własnej pozycji np. za pomocą SMS.
 • OSMAnd lub OSM Maps – mapa i nawigacja oparta na OpenStreetMap, największym plusem jest to, że podczas przeglądania mapy widoczne są obrysy budynków wraz z numerami (Google Maps tego nie oferuje), można sprawdzić układ budynków na osiedlu, są zaznaczone linie energetyczne, OpenStreetMap jest tworzony przez społeczność (podobnie jak wikipedia) więc dane mogą być nieaktualne lub niekompletne.
 • Crash Recovery System – zalety aplikacji można zobaczyć na kanale firmy Moditech na Youtube, dystrybutorem jest procom.waw.pl, bez wykupienia licencji można korzystać z wersji demo, jednak baza pojazdów jest bardzo okrojona, wersja po polsku.
 • RescueCode – aplikacja z kartami ratowniczymi, baza pojazdów uboższa niż w CRS, po angielsku, ale za darmo.
 • STRAŻ – aplikacja stworzona przez ekipę z OSP Nowy Targ, ogólnie wielka ściąga na temat pożarnictwa.
 • Free ADR Tool 2017 – baza substancji niebezpiecznych, wersja darmowa po angielsku, wersja polska płatna (niecałe 30 zł).
 • WeberRescue Tips and Tricks – aplikacja z technikami, poradami i trikami związanymi z ratownictwem drogowym. Polecamy!
 • Przelicznik jednostek – do przeliczania rożnych jednostek
 • mLas mini – bardzo dobra aplikacja z podkładem geoportalowym umożliwiającym bardzo precyzyjne pomiary np. obiektów przy pożarach
 • Cargo Decoder – zagrożenia chemiczne, diament niebezpieczeństwa, postępowanie z poszczególnymi substancjami, wersja ENG.
 • e-Remiza – system zarządzania OSP
 • Wezwij śmigło – pomoc przy współpracy z LPR
 • TERMINAL-ST – MOBILNY TERMINAL STATUSÓW DLA NOWOCZESNEJ STRAŻY POŻARNEJ od Abakusa

(na podstawie listy opracowanej przez: Paweł Ryś)


31. Notatnik

Powrót do spisu treści

32. Nóż do tapet

33. Mini taśma miernicza za kilka złotych

34. Próbnik napięcia

(…)

Spis autorów zdjęć

1. , 2. własne; 3. internet; 4. od góry od lewej: vent&search.com, kolejne dwa zdjęcia: PYROS (W. Pruss), kolejne dwa: autor nieznany, szóste, ostatnie zdjęcie: własne; 5. własne; 7. własne; 8. decon_remove_bunker_coat; 9. internet; 10. internet; 11. własne; 12. misie ratują dzieci; 13. B. Wójcik; 14. Projekt Lider – grupa dyskusyjna; 15. własne; 16. pierwsze zdjęcie od góry, od lewej: własne, trzy kolejne: Junior R. Podlasiński, pierwszy od lewej, od dołu: własne, trzy kolejne: Junior R. Podlasiński; 17. oba własne;  18. internet; 19. aliexpress.com; 20. YATO; 21. KNIPEX; 22. RESQRENCH; 23. własne; 24. Daniel Kowalczyk; 25. internet; 26. internet; 27. WeberRescue; 28. internet; 29. internet 30. RescueCode;

Przykłady zestawów wyposażenia dodatkowego

Jim Crawford, guru w tematyce grup szybkiego reagowania w stanach opisał swoje wyposażenie:
Kurtka (lewa dolna kieszeń) – 2 kliny do instalacji tryskaczowych, 4 kliny do drzwi.
Kurtka (prawa dolna kieszeń) – kombinerki, zapadkowy śrubokręt z końcówkami wymiennymi, nóż, przebijak sprężynowy, przecinak do pasów bezpieczeństwa, nóż do linoleum, osobisty obcinak do drutu.
Kurtka (lewa górna kieszeń – ”na radio”): duży obcinak do drutu, mała wodoodporna latarka.
Spodnie (kieszeń prawa) – 15 metrów linki 8mm z przyczepionymi karabinkami, 2 dodatkowe karabinki, osobisty obcinak do drutu.
Spodnie (kieszeń lewa) – para rękawic do działań gaśniczych, para lotniczych rękawic z nomexu, 2,5m taśmy alpinistycznej
Hełm: kliny, nóż, latarka

Jak pewnie zauważyliście, noszę przynajmniej dwie pary obcinaków do drutu. W dolnej kieszeni po stronie prawej i w górnej kieszeni po stronie lewej. To na wypadek, gdybym był częściowo unieruchomiony i nie był w stanie sięgnąć do wszystkich kieszeni – wtedy najprawdopodobniej jakiś obcinak będę w stanie wydobyć. Poza tym, jeśli użyjesz przecinaka do wyswobodzenia innego strażaka i zgubisz go (ten przecinak), wciąż będziesz miał przy sobie jedną parę.

Na ubranie bojowe ZAWSZE ubieram pas z dużym karabinkiem (zatrzaśnikem) przypiętym do przedniego ucha na pasie – na wypadek samoratowania. Do pasa przypiętą mam odczepialną torbę z 10 metrową linką z kevlaru (do 900 stopni) z karabinkiem. Jeśli będę musiał ewakuować się przez okno lub z dachu zrobię to bardzo szybko dzięki niej. Po drugiej stronie mam na pasie 6V latarkę.

Oczywiście jest to tylko przykład, który ciężko przełożyć na nasze warunki. Daje nam to pogląd na różne podejście, różne rozwiązania (np. ŚOI) i wreszcie możliwości strażaków.

A teraz nasze rodzime zestawy…

Podsumowanie

Chcesz pokazać swój zestaw? Przyślij go na adres drogaratownika@gmail.com

„Gadżeciarstwo” mniej lub bardziej zakrojone ma swoich zwolenników i zagorzałych antyfanów. Na forach i w żywych dyskusjach można ugrząźć na dobre parę godzin wymieniając się argumentami. Ostatecznie i tak zdania zostają zupełnie odmienne.

To jak pracujemy i jakim sprzętem w działaniach się otaczamy, stanowi o jakości efektów naszych działań. Ktoś z Was powie, że posiadanie przy sobie tych wszystkich elementów z dość długiej listy będzie mało realne. Patrząc często na sposób szycia naszych Środków Ochrony Indywidualnej osoba ta będzie miała absolutną rację, jednak nikt nie nakazuje mieć tych wszystkich przedmiotów od razu przy sobie… Realne i świadome ich ulokowanie częściowo w kieszeniach, częściowo w kabinie samochodu może sprawić, że problem funkcjonowania początkowo duży staje się nieistotny.

Przedmiotem bardzo pomocnym jest przybornik zapinany na biodro lub częściej na udo, zyskuje on obecnie wielu sprzymierzeńców. Jakie znamy rodzaje przyborników i jakie płyną korzyści z użytkowania „udowego pakietu narzędziowego” dowiecie się w kolejny wpisie.

Wracając jeszcze do przedmiotów, które są tematem tejże publikacji. Nie bójmy się pokazać zatwardziałym na innowacje kolegom, że posiadanie dodatkowych narzędzi nie jest wymysłem wyssanym z palca, lecz popartym doświadczeniem ruchem świadomości strażackiej, której zależy na tym aby świadczyć usługi ratownicze na jak najwyższym poziomie i w miarę w jak najkrótszym czasie. Bycie posiadaczem wyżej wymienionych przedmiotów czyni nas bardziej „niezależnymi” jednostkami w działaniach, ze względu na możliwość wykonania potrzebnych czynności bez nieustannego poruszania się na trasie: samochód – miejsce działań. Ale to wszystko już musicie przejść na własnej skórze i wypracować własne rozwiązania : – )
Dzięki za uwagę!

W następnym artykule z tej serii o przybornikach, rescuebag’u i sposobach „mocowania” sprzętu, a także lista dodatkowych przyrządów do ratownictwa technicznego (na stronie FireSquad.pl)

współautor artykułu: Jakub Bugajski

Dyskusja na blogu dodaj komentarz Droga Ratownika

Dumnie wspiera projekt “Droga Ratownika”

Informacje

© Pierwsza odsłona strony www: 04.2016 (druga 01.2018, trzecia 03.2019), projekt założony 01.2015

Zespół>>>
O projekcie>>>

Aktualności na Facebooku

Obserwuj nas na:

Sponsorem głównym bloga jest:

sklep z profesjonalnym sprzętem ratowniczym i wyposażeniem straży