Artykuły Protipy, ciekawe materiały, ciekawostki Sprzęt Wszystkie wpisy Wyróżnione

Co najmniej 30 propozycji na dodatkowe wyposażenie strażaka

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Ostatnia aktualizacja artykułu: 02.04.2019

Choć dołożyliśmy wszelkich starań by artykuł był jak najbardziej kompletny to mamy świadomość, że w miarę rozwoju naszych i cudzych doświadczeń artykuł będzie potrzebował rozbudowy, czy też drobnych poprawek. O wszystkich zmianach dowiesz się najeżdżając kursorem TUTAJ

Przydatne narzędzia dodatkowe, wsad przyborników, wyposażenie załogi osobiste ratowników.

Co strażak powinien mieć przy sobie (lub obok siebie)? Czyli artykuł na temat wyposażenia, które pozwoli nam działać łatwiej, sprawniej, a czasem działać w ogóle… będąc w sytuacji braku dedykowanego sprzętu. Jednakże wiadomo nam, że strażak zawsze znajdzie rozwiązanie, a przynajmniej tak rzecze etos naszego zawodu. Opracowanie powstało dzięki zebraniu wielu opinii różnych użytkowników i „zbieractwu” zakrojonemu na kilka lat wstecz. Zdjęcia, pomysły i rozwiązania pochodzą z kilkunastu źródeł od wielu osób. Jak sami widzicie praca ta jest pracą zbiorową, a co więcej, również pracą ciągłą. Co przez to rozumieć? Artykuł będzie w przyszłości aktualizowany (rozbudowywany), a informacje o jego wersjach znajdują się powyżej. Informacje o autorach poniższych zdjęć można znaleźć na samym dole niniejszej treści.

W internecie jak i podczas rozmów w strażackim świecie coraz więcej mówi się na temat przyrządów, gadżetów jakie może nosić przy sobie strażak. Ilość zadań do wykonania w czasie akcji wymaga od nas często wcielania się w wiele ról: od operatora prądownicy, przez strażaka działającego na wysokości, do ratownika udzielającego kwalifikowanej pierwszej pomocy. W każdej z tych sytuacji wymagane jest posiadanie przez nas narzędzi do wykonywania określonych czynności – narzędzi które musimy mieć przy sobie.

Problematyka naszych Środków Ochrony Indywidualnej – kiepsko usytuowane zaczepy i kieszenie oraz ich brak w przestrzeni spodni zmusza strażaków do upychania w kurtce wszelkich niezbędnych przedmiotów.

Zanim rozpoczniesz lekturę, chcemy oświadczyć, że nie jesteśmy zwolennikami strażaków-tragarzy i mamy świadomość ograniczeń, ergonomii i częstości używania niektórych gadżetów/narzędzi. Artykuł jednak ma za zadanie przedstawić Ci gamę propozycji i rozwiązań, sam wybierzesz sobie co będzie Tobie przydatne. Z resztą, nikt nie powiedział że wszystko musimy nosić w kieszeniach. Jeden z autorów używa np. kufra na maskę jako przybornika na mniej potrzebne przedmioty które nigdy nie będą „pilnie potrzebne”. Dobrze byłoby gdyby jedna torba z takimi dodatkowymi przedmiotami jeździła na Twoim wozie. To już kwestia indywidualna.

Przegląd wagi poszczególnych gadżetów (zrób to sam!):

ile waży strażak?

Zaczynamy…

Masz 4 możliwości zapoznania się z treścią tego artykułu:
poprzez spis treści (lista poniżej),
poprzez artykuł na którym się znajdujesz (zdjęcia, opisy),
galerię w Google Zdjęcia (TUTAJ)
lub artykuł w PDF’ie do pobrania (TUTAJ).

Spis treści

Kliknij, aby przejść do wybranej sekcji:

 1. Rękawiczki nitrylowe/lateksowe
 2. Klucze płaskie 10-13
 3. Zbijak do szyb i nóż do pasów
 4. Kliny
 5. Pętla ratownicza
 6. Zatyczki do uszu
 7. Maseczki przeciwpyłowe
 8. Chusteczki nawilżające/żel antybakteryjny
 9. Okulary/gogle ochronne
 10. Opatrunek osobisty i/lub staza taktyczna
 11. Handbook
 12. Miś ratownik
 13. Torba z ubraniem zastępczym i batonem energetycznym
 14. Gwizdek
 15. Kreda/marker, długopis
 16. Przyrząd do otwierania okien
 17. Multitool
 18. Nożyczki atraumatyczne
 19. Uniwersalny klucz serwisowy
 20. Klucz (ściągacz) tapicerski
 21. Różne pojedyncze narzędzia
 22. RES-Q-RENCH
 23. Klamka do drzwi balkonowych i okien
 24. Maseczka do tlenoterapii dla zwierząt
 25. Taśma naprawcza
 26. Folia stretch
 27. Piłeczka
 28. Trytytki (opaski kablowe)
 29. Lusterko rewizyjne
 30. Aplikacje
 31. Pozostałe/inne
 32. Spis autorów zdjęć
 33. Przykładowe zestawy przyborników/wyposażenia [GALERIA]
 34. Podsumowanie

Kup Handbook Strażacki

1. Rękawiczki nitrylowe/lateksowe – w „kinder niespodziance”.

gdzie chować rękawiczki nitrylowe
kliknij aby powiększyć

Powrót do spisu treści

Ich przydatność jest oczywiście niekwestionowana. To podstawowa rzecz jaką należy posiadać, dlatego otwiera nasz spis. Zapewnienie sobie bezpieczeństwa podczas działań to pierwszorzędny cel każdego z nas. Rękawiczki wykorzystywane są nie tylko w czasie udzielania Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy, sprawdzają się również w czasie działań gaśniczych, gdzie zakładane pod rękawice specjalne stanowią barierę przed brudem i wchłanianiem pierwiastków oraz substancji rakotwórczych. Zaznaczyć należy, że temperatura topnienia nitrylu wynosi, jak podaje producent, 120° C, zatem ich użytkowanie wiązać się musi z ostrożnością i unikaniem narażania się na działanie wysokiej temperatury. Stosowanie nitryli wprowadza dodatkowy parametr do oceny zagrożenia, lecz nie powinno to przysłonić zalety i atutów tego rozwiązania.
Dlaczego „kinder niespodzianka”? Otóż właśnie dlatego, że owe rękawiczki chowamy w plastikowym opakowaniu po małych zabawkach znanego producenta słodyczy.
Zabezpiecza ono rękawiczki przed zabrudzeniem oraz uszkodzeniem, przy tym daje okazję do łatwego ich wydostania, a także nie zajmuje dużo miejsca.

Zalety zakładania nitryli pod rękawice:

 • osłona przed zabrudzeniami (czynnikami rakotwórczymi, szkodliwymi),
 • izolowanie od substancji biologicznych i chemicznych które mogą przenikać przez rękawice
 • zabezpieczają dłonie podczas ściągania rękawic i pozostawiają je w czystości np. podczas przenoszenia brudnych noszaków aparatów oddechowych
 • ułatwiają ubieranie i zdejmowanie rękawic (w niektórych modelach rękawic nawet umożliwiają, gdy mamy spocone dłonie)

Więcej o stosowaniu rękawic nitrylowych pod rękawicami znajdziesz w artykule