Dodatkowe wyposażenie strażaka do ratownictwa drogowego – FireSquad
Autor: Droga Ratownika
Pył szklany
Fire Squad logo png
Artykuł powstał we współpracy z FireSquad

Przeczytaj także 
„Co najmniej 30 propozycji na dodatkowe wyposażenie strażaka”

Podczas zdarzeń na drogach niezbędnym sprzętem w większości przypadków jest sprzęt hydrauliczny. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę z tego, że dobrze przeprowadzona akcja nie obejdzie się bez tego drobniejszego sprzętu, który niektórym wydaje się zbędny. O czym mowa? O sprzęcie pomocniczym, który niektórzy strażacy noszą w zasobnikach przy udach, inni trzymają go w skrzynkach na samochodzie, a jeszcze inni myślą o jego skompletowaniu. W poniższym artykule opowiemy kilka słów na temat sprzętu, którego używamy my w Fire Squad.
Pierwsze i najważniejsze – ZABEZPIECZENIE RATOWNIKA.

Rzecz oczywista czyli ubranie specjalne wraz z hełmem. Większość strażaków tak działa i dają radę, dlaczego mielibyśmy coś zmieniać? Otóż po to, aby zwiększyć swój komfort i ergonomię pracy. Rękawice do ratownictwa technicznego dają o wiele lepszą chwytność, czucie i swobodę pracy, a także większe bezpieczeństwo. Oprócz nich polecamy każdemu strażakowi osobne okulary ochronne (norma EN 166). Zawsze możemy użyć przyłbicy albo okularów zamontowanych w hełmie, natomiast jak dobrze wiecie, bardzo szybko parują i są niedopasowane… Osobne okulary są bardzo dobrze dopasowane, co nie powoduje wpadania drobinek szkła. Ponadto rzadko kiedy parują, a ich zdjęcie nie łączy się ze zdejmowaniem hełmu.

Okulary ochronne i maseczka przeciwpyłowa

Maseczki przeciwpyłowe – można zapytać po co takie maseczki przy wypadku. Otóż, po to by chronić nas przede wszystkim przed bardzo niebezpiecznym, rakotwórczym pyłem szklanym. Podczas cięcia szyb klejonych, w powietrzu unosi się chmura drobnego pyłu szklanego, który może spowodować podrażnienie zarówno oczu, jak i dróg oddechowych, a frakcje respirabilne (niezwykle drobne) w płucach zostają na całe życie…

Pył szklany

Jeśli już jesteśmy przy usuwaniu szyb, to zajmijmy się zarządzaniem szkłem tzw. Glass Management.
O ile już podczas samego zderzenia nie zostały zbite wszystkie szyby, to powinniśmy je usunąć, aby nie stwarzały zagrożenia zarówno dla nas (ratowników), jak i osób poszkodowanych.

Proponujemy stworzenie zestawu do usuwania szyb w którego skład będzie wchodził poniższy sprzęt:

Piła do szyb (można również używać piły elektrycznej o ile jest na wyposażeniu danej jednostki)
Oklejarka z taśmą
Zabezpieczenie ratownika – okulary + maseczka
Zbijak do szyb (najlepiej nie w formie młotka, czy zbijaka tradycyjnego)

Wyposażenie ratownictwo techniczne

Jeśli chodzi o zbijaki do szyb to mamy wiele ich rodzajów. Według nas, najlepszym rodzajem są zbijaki sprężynowe (pierwszy od lewej na zdjęciu poniżej). Przy użyciu np. zbijaka w młotku, istnieje ryzyko, że ręka wpadnie nam przez szybę, wepchniemy szkło do środka i stworzymy ryzyko skaleczenia zarówno siebie, jak i poszkodowanych. Ponadto, zazwyczaj zbijaki sprężynowe, mają wbudowany w sobie nóż do cięcia pasów, co znacząco ułatwia nam pracę przy pojeździe.

Zbijaki do szyb ratownictwo techniczne

UWAGA! Zbitego szkła NIE WOLNO usuwać ręką w rękawicy! Należy do tego celu użyć innego narzędzia, osłony na ostre krawędzie, bądź elementów wyposażenia pojazdu, np. dywanika. Dlaczego? Przenosimy w ten sposób drobinki szkła i pył szklany. Następnie takimi rękawicami dotykamy poszkodowanego albo przecieramy się po czole…

Szyb nie powinno się wybijać przy użyciu halligana, sprzętu burzącego, bądź samymi narzędziami hydraulicznymi. Dlaczego? Po uderzeniu takim narzędziem wpada ono wraz ze szkłem do wnętrza pojazdu. Można w ten sposób zranić będącą wewnątrz osobę poszkodowaną. Ponadto proponujemy strażakom, aby wcielili się w rolę pozorantów i usiedli jako poszkodowani w pojeździe. Huk, który towarzyszy wybiciu szyby halliganem jest naprawdę głośny. Prowadzi to do dyskomfortu, a także może spowodować urazy wtórne, gdy przytomny poszkodowany wystraszy się huku.

Chwytak

Kolejnym niezbędnym i najczęściej używanym narzędziem jest chwytak do zapinek tapicerskich. Podczas rozpoznania należy określić w którym miejscu znajdują się gazowe napinacze pasów – aby to zrobić, należy zerwać podsufitkę, bądź plastiki. Innym zastosowaniem jest zrywanie gumowych uszczelek, aby narzędzia hydrauliczne się nie ślizgały (zalecana praca metal-metal). Przy jego pomocy możemy również odczepić siłowniki teleskopowe, aby mieć kontrolę nad klapą bagażnika.

Przy wspomnianym rozpoznaniu istotnym narzędziem mogą okazać się markery. Czy to specjalne do pisania po karoserii, czy zwykłe permanentne – spisują się idealnie przy oznaczaniu wzmocnień, miejsc cięcia/rozpierania, miejsc usytuowania biernych zabezpieczeń pojazdu (generatory i zbiorniki gazu, poduszki gazowe, itd.). Zwykłych markerów można używać również podczas segregacji poszkodowanych czy opisywania ich parametrów życiowych.

Markery ratownictwo techniczne dodatkowe wyposażenie

Przejdźmy do sprzętu niezbędnego przy wykonywaniu dostępu. Aby wykonać szczeliny (w których w późniejszych czasie umieści się końcówki robocze narzędzi hydraulicznych) możemy użyć wspomnianego chwytaka do zapinek tapicerskich, jak również halligana, który czasem będzie wspierany klinem.

Klin w ratownictwie technicznym

Po usunięciu pewnych elementów pojazdu, jak drzwi czy klapa bagażnika, pozostają nam różne przewody, które możemy uciąć przy użyciu kombinerek, szczypców.

W trakcie wykonywania różnych technik, jak np. tunelowanie czy wykonanie dostępu do nóg przez podłogę, na drodze może nam stanąć zwykła wykładzina, która bez tego narzędzia jest wbrew pozorom znaczącym utrudnieniem. A mowa jest o nożu. Zwykły nóż tapicerski, jest do kupienia w sklepie za kilka złotych, jednak proponujemy noże metalowe, które są bardziej wytrzymałe i choć trochę „strażakoodporne”.

Narzędzia dodatkowe w działaniach RT

Podczas zdarzeń, gdy pojazd znajduje się w nienaturalnej pozycji, niekiedy potrzebne jest przytrzymanie drzwi lub praca narzędziami w niewygodnych pozycjach. Do takich działań idealne są taśmy alpinistyczne wraz z karabinkami, jak również specjalne linki na bloczkach (stosowane są zazwyczaj w zabezpieczaniu towaru podczas transportu).

Niezbędne przy działaniach na drodze okażą się również klucze 10 i 13, natomiast sugerujemy, abyście nie rzucali się od razu do odłączania napięcia w pojazdach. Czemu? Wpadnij do nas na szkolenie to opowiemy o tym i pokażemy kilka innych tricków, jak użycie miękkiej piłeczki czy wszechstronne wykorzystanie pasów transportowych.

Linka z bloczkiem RT

Podczas zdarzeń warto również używać wyposażenia pojazdu. Trzeba ruszyć głową i zacząć kombinować ; ) Przykład? Pasy bezpieczeństwa mogą pomóc w odciągnięciu pedałów, a dywaniki, bądź ubrania posłużą do wypchnięcia szyb na zewnątrz pojazdu.

Nóż ratownictwo techniczne

Waro zaznaczyć, że podane powyżej przykłady są naszym własnym ”widzi mi się”, które zostało wypracowane podczas wieeelu godzin spędzonych na ćwiczeniach, szkoleniach i akcjach. Każdy może swój podręczny sprzęt spersonalizować według potrzeb, a my z chęcią rozwiniemy nasz artykuł dopisując kilka pozycji do niezbędnika.

Taśma z karabińczykiem

Ekipa FireSquad.pl

Jakieś pomysły? Piszcie w komentarzach poniżej!

Autorzy artykułu: FireSquad.pl
Korekta: DrogaRatownika.pl

Przeczytaj także 30 propozycji na dodatkowe wyposażenie strażaka.

Dyskusja na blogu dodaj komentarz Droga Ratownika

Dumnie wspiera projekt “Droga Ratownika”

Informacje

© Pierwsza odsłona strony www: 04.2016 (druga 01.2018, trzecia 03.2019), projekt założony 01.2015

Zespół>>>
O projekcie>>>

Aktualności na Facebooku

Obserwuj nas na:

Sponsorem głównym bloga jest:

sklep z profesjonalnym sprzętem ratowniczym i wyposażeniem straży