Jak zrobić mapę interwencji i hydrantów dla OSP/PSP?

///Jak zrobić mapę interwencji i hydrantów dla OSP/PSP?

Dawno temu pojawiła się w sieci mapa jednostek OSP/PSP w całej Polsce, którą może edytować każdy dodając swoje punkty.
Wiedziony tym pomysłem, przypomniałem sobie o mapie interwencji którą stworzyłem dla swojej jednostki OSP. Dzisiejszy post przedstawia jak zrobić własną darmową mapę interwencji, jednostek lub innych punktów czy obszarów w mapach Google. Do tego celu wystarczy zwykłe konto Google i odrobina czasu.
Zachęcam do gromadzenia takich danych, gdyż można je upublicznić np. podpinając do swojej strony internetowej (może zastąpić statyczną tabelkę przedstawiającą wyjazdy w danym roku) lub zachować dla siebie i analizować gdzie najczęściej zdarza nam się jeździć do różnego typu akcji. Jest to na pewno o wiele ciekawsza i prostsza forma przedstawiania statystyk wyjazdowych danej jednostki, zwłaszcza jeśli poświęcimy trochę czasu na spersonalizowanie. Na osobnej mapie (lub warstwie) możemy oznaczyć punkty czerpania wody, hydranty, opisać ich wydajność w etykiecie. Opisać czy są sprawne, naziemne/podziemne i zmienić kolor lub ikonę każdego z nich. Praktycznych pomysłów jest wiele i zależą głównie od zapotrzebowania danej jednostki.

Jak utworzyć mapę?

 1. Otwórz Moje Mapy Google.
 2. Kliknij Utwórz nową mapę.
 3. Zaloguj się na konto Google, aby zapisać mapę.

W Moich Mapach możesz:

3q

Tworzyć mapy, udostępniać, osadzać na stronach internetowych… mierzyć odległości między punktami, rysować linie, kształty, importować dane geograficzne…

q5

…porządkować mapy za pomocą warstw, które umożliwiają wyświetlanie i ukrywanie różnych danych…

4q

…zmieniać wygląd mapy za pomocą różnych kolorów, ikon, oznaczeń miejsc i szerokości linii. Można także dodawać zdjęcia do każdego punktu.

q6

Jeśli jesteśmy administratorami strony możemy decydować o tym kto może edytować mapę i kto może ją zobaczyć.

q7

Kliknięcie pionowych kropeczek przy nazwie mapy rozwinie menu dzięki któremu możemy np. pobrać kod źródłowy mapy do osadzenia na stronie www.

Jeśli potrzebujecie dokładniejszych map (naprawdę bardzo dokładnych), w dodatku z uzupełnionymi lokalizacjami hydrantów (nie wszystkie dane są wprowadzone, ale białe plamy powoli znikają) zapraszam do zapoznania się z OSM Hydrant. Można zapisywać obrazy, drukować mapy, lub po prostu używać ich na tablecie w samochodzie pożarniczym w czasie dojazdu do akcji.
Wybór mapy i ich zastosowanie zależy od Ciebie.

1q

Dane każdego hydrantu dostępne w OSM Hydrant.

2q

Numeracja budynków, oznaczone charakterystyczne miejsca, parkingi, miejsca publiczne itp. Wszystko to ułatwia odnalezienie hydrantów czy budynku do którego chcemy dojechać w trakcie działań. Tak szczegółowa mapa sprawdza się także przy planowaniu różnych ćwiczeń dla wielu jednostek.

By |2018-09-24T22:28:25+01:00Listopad 22nd, 2016|Kategorie: Inne, Wszystkie wpisy|Tagi: , , , |1 komentarz

1 komenarz

 1. JRG Andrychów 2019-01-13 w 23:33 - Odpowiedz

  Też zaczynaliśmy od map Google, jednak po wejściu osmhydrant.org wszelkie dane związane z hydrantami, wrzucamy na tę właśnie stronę.

  Sami zobaczcie:
  https://jrgandrychow.wordpress.com/2017/06/04/osmhydrant-org-mapa-rozmieszczenia-hydrantow/

  Na tym możliwości serwisu mapowego OSM się nie kończą 🙂

Koniecznie podziel się swoim zdaniem!