Jak zrobić mapę interwencji i hydrantów dla OSP/PSP?
Autor: Droga Ratownika
Kategorie: Inne | Wszystkie wpisy
mapy dla strażaków

Dawno temu pojawiła się w sieci mapa jednostek OSP/PSP w całej Polsce, którą może edytować każdy, dodając swoje punkty na mapie. Wiedziony tym pomysłem, przypomniałem sobie o mapie interwencji którą stworzyłem dla swojej jednostki OSP. Dzisiejszy post przedstawia jak zrobić własną darmową mapę interwencji, jednostek lub innych punktów czy obszarów w mapach Google. Do tego celu wystarczy zwykłe konto Google i odrobina czasu.


Zachęcam do gromadzenia takich danych, gdyż można je upublicznić np. podpinając do swojej strony internetowej (może zastąpić statyczną tabelkę przedstawiającą wyjazdy w danym roku) lub zachować dla siebie i analizować gdzie najczęściej zdarza nam się jeździć do różnego typu akcji. Jest to na pewno o wiele ciekawsza i prostsza forma przedstawiania statystyk wyjazdowych danej jednostki, zwłaszcza jeśli poświęcimy trochę czasu na spersonalizowanie. Na osobnej mapie (lub warstwie) możemy oznaczyć punkty czerpania wody, hydranty, opisać ich wydajność w etykiecie. Opisać czy są sprawne, naziemne/podziemne i zmienić kolor lub ikonę każdego z nich. Praktycznych pomysłów jest wiele i zależą głównie od zapotrzebowania danej jednostki.


Jak utworzyć mapę?

  1. Otwórz Moje Mapy Google.
  2. Kliknij Utwórz nową mapę.
  3. Zaloguj się na konto Google, aby zapisać mapę.

W Moich Mapach możesz:

Mapa interwencji, dodawanie warstwy
Tworzyć mapy, udostępniać, osadzać na stronach internetowych… mierzyć odległości między punktami, rysować linie, kształty, importować dane geograficzne…
Mapy interwencji w Google Maps
…porządkować mapy za pomocą warstw, które umożliwiają wyświetlanie i ukrywanie różnych danych…
Mapa wyjazdów OSP PSP
…zmieniać wygląd mapy za pomocą różnych kolorów, ikon, oznaczeń miejsc i szerokości linii. Można także dodawać zdjęcia do każdego punktu.
mam interwencji administracja
Jeśli jesteśmy administratorami strony możemy decydować o tym kto może edytować mapę i kto może ją zobaczyć.
opcje mapa
Kliknięcie pionowych kropeczek przy nazwie mapy rozwinie menu dzięki któremu możemy np. pobrać kod źródłowy mapy do osadzenia na stronie www.

Jeśli potrzebujecie dokładniejszych map (naprawdę bardzo dokładnych), w dodatku z uzupełnionymi lokalizacjami hydrantów (nie wszystkie dane są wprowadzone, ale białe plamy powoli znikają) zapraszam do zapoznania się z OSM Hydrant. Można zapisywać obrazy, drukować mapy, lub po prostu używać ich na tablecie w samochodzie pożarniczym w czasie dojazdu do akcji.
Wybór mapy i ich zastosowanie zależy od Ciebie.

OSM Hydranty
Dane każdego hydrantu dostępne w OSM Hydrant.
Mapa OSM
Numeracja budynków, oznaczone charakterystyczne miejsca, parkingi, miejsca publiczne itp. Wszystko to ułatwia odnalezienie hydrantów czy budynku do którego chcemy dojechać w trakcie działań. Tak szczegółowa mapa sprawdza się także przy planowaniu różnych ćwiczeń dla wielu jednostek.

Dumnie wspiera projekt “Droga Ratownika”

Informacje

© Pierwsza odsłona strony www: 04.2016 (druga 01.2018, trzecia 03.2019), projekt założony 01.2015

Zespół>>>
O projekcie>>>

Aktualności na Facebooku

Obserwuj nas na:

Sponsorem głównym bloga jest:

sklep z profesjonalnym sprzętem ratowniczym i wyposażeniem straży