Artykuły Protipy, ciekawe materiały, ciekawostki Wszystkie wpisy Wyróżnione

Karty ratownicze pojazdów

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Spis treści

Kliknij w rozdział, aby przewinąć do wybranej sekcji

  1. Karty ratownicze pojazdu

  2. Rescue Code

  3. CRS (Crash Recovery System)

  4. Rescue Assist (aplikacja firmy Mercedes-Benz)

  5. Inne

Fire Squad logo png

Artykuł powstał we współpracy z:

Karty ratownicze pojazdu (rescue sheets)

Jest to polska strona internetowa zawierająca bazę kart ratowniczych najpopularniejszych marek pojazdów poruszających się po naszych drogach. Większość kart znajduje się w języku polskim. W innym przypadku są to karty po angielsku bądź niemiecku. Z pewnością nie raz widziałeś taką naklejkę na szybie:

W ten sposób oznakowuje się pojazdy (prawy dolny róg szyby przedniej), które za osłoną przeciwsłoneczną po stronie kierowcy mają schowaną kartę ratowniczą pojazdu.

Kartę z tej strony należy pobrać, wydrukować (lub odebrać w ASO/innym punkcie), umieścić za osłoną przeciwsłoneczną kierowcy i oznakować naklejką przednią szybę.

Po kliknięciu w zakładkę „WZORY KART”, zostaniemy przeniesieni do podstrony z markami pojazdów, z których wybieramy tą która nas interesuje.

Następnie zostaniemy odesłani na stronę producenta pojazdów (tak jak w przypadku poniższego Audi Q5 Hybrid), bądź do innej podstrony kart ratowniczych, gdzie będziemy mieli możliwość wyboru dokładnego modelu pojazdu.

Po pobraniu karty (format PDF) wyświetli nam się schemat pojazdu wraz z poszczególnymi elementami, które zostały oznaczone na karcie ratowniczej, jak również z instrukcjami, jak należy np. dezaktywować hybrydę lub jakie zagrożenie stwarza dany samochód.

Czas na darmową aplikację na nasz smartfon lub tablet. Może nie jest tak rozbudowana jak np. przedstawiony dalej Crash Recovery System (CRS), ale zdecydowanie warto mieć ją w zanadrzu.

Rescue code

Jest to darmowa aplikacja zawierająca bazę kilku tysięcy kart ratowniczych większość marek znajdujących się na rynku. Największym minusem tej aplikacji może okazać się brak języka polskiego. Większość kart napisana jest po francusku bądź po angielski. Nie powinno jednak to zbytnio utrudnić korzystania z nich ze względu na przejrzystość i prostotę schematu i symboli.

Po ściągnięciu aplikacji w sklepie Google Play mamy możliwość użycia czytnika kodów QR albo wyszukaniu karty po nazwie pojazdu.

Po wybraniu interesującego nas modelu, widzimy kartę ratowniczą wraz z opisem symboli (zazwyczaj po francusku i angielsku). Na górze strony widzimy zdjęcia pojazdu, dzięki czemu jeszcze łatwiej możemy rozpoznać pojazd podczas zdarzenia. W prawym, górnym rogu pokazana jest liczba stron. Przy bardziej skomplikowanych/nietypowych pojazdach liczba stron, na których wytłumaczone są kolejne kroki np. dezaktywacji hybryd, środków bezpieczeństwa itd., wzrasta. Warto więc zwrócić na to uwagę.

Crash Recovery System

Program zarówno na komputer, jak i aplikacja na np. tablet, który zawiera największą bazę kart ratowniczych (także w wersji po polsku). Po uruchomieniu wybieramy kategorię z której chcemy korzystać – samochody osobowe/ciężarowe/autobusy. A następnie wybieramy symbol oznaczony poniżej, który przenosi nas do listy dostępnych pojazdów.

Istnieje możliwość pobrania wersji DEMO (polecamy „ręczne” zapoznanie się z programem) TUTAJ.

Cena (na stronie producenta)

Wersja „Crash Recovery System Standard Lite Edition&