Karty ratownicze pojazdów
Autor: Droga Ratownika

Ostatnia aktualizacja: 23.01.22


Spis treści

Kliknij w rozdział, aby przewinąć do wybranej sekcji

  1. Karty ratownicze pojazdu

  2. Euro Rescue

  3. Rescue Code

  4. CRS (Crash Recovery System)

  5. Rescue Assist (aplikacja firmy Mercedes-Benz) – obecnie niedostępna

  6. Inne

Fire Squad logo png

Artykuł powstał we współpracy z:

Co to są karty ratownicze?

Karty ratownicze pojazdów do standaryzowane informacje wydawane przez producentów pojazdów zawierające najważniejsze informacje dotyczące bezpieczeństwa, wzmocnień konstrukcji, systemów bezpieczeństwa biernego, postępowania w celu dezaktywacji zasilania elektrycznego itp.
Są to informacje kluczowe dla sprawnego przeprowadzenia akcji ratowniczej przez służby i samego bezpieczeństwa poszkodowanych oraz ratowników.

Karty ratownicze znajdziemy głównie w formie .pdf, który można wydrukować i umieścić w pojeździe, czy też w formie arkuszy w różnych aplikacjach, które są przedstawione w dalszej części artykułu.

Karty ratownicze pojazdu (rescue sheets)

Jest to polska strona internetowa zawierająca bazę kart ratowniczych najpopularniejszych marek pojazdów poruszających się po naszych drogach. Większość kart znajduje się w języku polskim. W innym przypadku są to karty po angielsku bądź niemiecku. Z pewnością nie raz widziałeś taką naklejkę na szybie:

W ten sposób oznakowuje się pojazdy (prawy dolny róg szyby przedniej), które za osłoną przeciwsłoneczną po stronie kierowcy mają schowaną kartę ratowniczą pojazdu.

Kartę z tej strony należy pobrać, wydrukować (lub odebrać w ASO/innym punkcie), umieścić za osłoną przeciwsłoneczną kierowcy i oznakować naklejką przednią szybę.

Po kliknięciu w zakładkę „WZORY KART”, zostaniemy przeniesieni do podstrony z markami pojazdów, z których wybieramy tą która nas interesuje.

Następnie zostaniemy odesłani na stronę producenta pojazdów (tak jak w przypadku poniższego Audi Q5 Hybrid), bądź do innej podstrony kart ratowniczych, gdzie będziemy mieli możliwość wyboru dokładnego modelu pojazdu.

Po pobraniu karty (format PDF) wyświetli nam się schemat pojazdu wraz z poszczególnymi elementami, które zostały oznaczone na karcie ratowniczej, jak również z instrukcjami, jak należy np. dezaktywować hybrydę lub jakie zagrożenie stwarza dany samochód.

Czas na darmową aplikację na nasz smartfon lub tablet. Może nie jest tak rozbudowana jak np. przedstawiony dalej Crash Recovery System (CRS), ale zdecydowanie warto mieć ją w zanadrzu.

Euro Rescue

Bardzo obiecująca darmowa europejska aplikacja za którą odpowiedzialna jest Euro NCAP oraz CTIF. Dostępna jest wersja offline (pobieramy karty ratownicze na urządzenie). Według autorów tłumaczenie na język polski ma być dostępne w 2023 roku. Aplikacja posiada możliwość skanowania kodów QR kart ratowniczych.

Aplikacja dostępna na iOS, Android, system Windows (desktop).

Rescue code

Jest to darmowa aplikacja zawierająca bazę kilku tysięcy kart ratowniczych większość marek znajdujących się na rynku. Największym minusem tej aplikacji może okazać się brak języka polskiego. Większość kart napisana jest po francusku bądź po angielsku. Nie powinno jednak to zbytnio utrudnić korzystania z nich ze względu na przejrzystość i prostotę schematu oraz symboli, podobnie z resztą jak w poprzedniej aplikacji.

Po ściągnięciu aplikacji w sklepie Google Play mamy możliwość użycia czytnika kodów QR albo wyszukaniu karty po nazwie pojazdu.
Aplikacja dostępna również na iOS.

Po wybraniu interesującego nas modelu, widzimy kartę ratowniczą wraz z opisem symboli (zazwyczaj po francusku i angielsku). Na górze strony widzimy zdjęcia pojazdu, dzięki czemu jeszcze łatwiej możemy rozpoznać pojazd podczas zdarzenia. W prawym, górnym rogu pokazana jest liczba stron. Przy bardziej skomplikowanych/nietypowych pojazdach liczba stron, na których wytłumaczone są kolejne kroki np. dezaktywacji hybryd, środków bezpieczeństwa itd., wzrasta. Warto więc zwrócić na to uwagę.

Crash Recovery System

Program zarówno na komputer, jak i aplikacja na tablet/smartfon z systemem Android/iOS, która zawiera rozbudowaną bazę kart ratowniczych (także w wersji po polsku). Po uruchomieniu wybieramy kategorię z której chcemy korzystać – samochody osobowe/ciężarowe/autobusy. A następnie wybieramy symbol oznaczony poniżej, który przenosi nas do listy dostępnych pojazdów.
Aplikacja umożliwia chowanie dachu, boku, siedzeń. Mamy możliwość odczytywania dodatkowych informacji dot. sytuacji zanurzenia pojazdu, pożaru czy dezaktywacji, m.in. przez interaktywność samych kart.

Istnieje możliwość pobrania wersji DEMO (polecamy „ręczne” zapoznanie się z programem) TUTAJ.

Cena (na stronie producenta)

Wersja „Crash Recovery System Standard Lite Edition” na chwilę obecną to nieco ponad 800 zł na ROK (licencja)

Wersja „Crash Recovery System Standard Edition” to na chwilę obecną koszt nieco ponad 1600 zł na ROK (licencja)

W Polsce dystrybutorem jest firma Procom

Po wybraniu interesującej nas marki, wybieramy model pojazdu oraz jego rocznik.

Następnie wyświetla się nam karta ratownicza oraz, w tym przypadku, informacja o największym zagrożeniu jakim jest napęd hybrydowy.

W przypadku CRS, karta ratownicza jest najbardziej przejrzysta oraz ma najwięcej możliwości. Po prawej stronie mamy swego rodzaju MENU przy użyciu, którego możemy ukryć dach, bok pojazdu oraz siedzenia.

Dodatkowo mamy możliwość kliknąć na dowolny (kolorowy) element na schemacie pojazdu, dzięki czemu uzyskamy na jego temat informacje. Kilka przykładów poniżej.

Robi wrażenie prawda? Niestety cena również.

Używając przycisku „Pokaż dezaktywacja” z MENU, uzyskujemy bardzo dokładną informację na temat dezaktywacji hybrydy zarówno w formie tekstowej, jak również przy użyciu zdjęć.

Po prawej stronie znajdziemy również przycisk dotyczący legendy wykorzystywanych oznaczeń w karcie ratowniczej.

Rescue Assist (obecnie niedostępna)

Aplikacja obecnie jest niedostępna, pozostawiamy jednak jej pierwotny opis i odnośniki, gdyż nie jest znana nam przyczyna usunięcia aplikacji ze sklepów.

Aplikacja Rescue Assist jest dostępna w Google Play oraz w Apple App Store, więc można korzystać z niej za pomocą urządzeń mobilnych. Zawiera ona arkusze z danymi ratowniczymi wszystkich pojazdów marki Mercedes-Benz oraz smart od roku produkcji 1990 oraz vanów i pojazdów Fuso od 1996 r. Po zeskanowaniu specjalnej naklejki ratowniczej wyświetlany jest aktualny arkusz z danymi ratowniczymi pojazdów. Do dyspozycji jest m.in. widok 3D.
Podczas testowania aplikacji na potrzeby tego artykułu zdarzyło się kilka kiksów, w tym wyskakujące błędy przy próbie wczytania listy pojazdów. Po kilku próbach i przełączeniu danych pakietowych na WiFi – ruszyło 🙂
Aplikacja ma też kilka negatywnych komentarzy (1 gwiazdka) w języku polskim z powodu własnie problemów technicznych.
Tymczasem zapraszam do przejrzenia screenów z tej aplikacji:

Inne

Kart ratowniczych możemy szukać na stronach producentów, jednak konia z rzędem temu, kto wyciągnie tablet podczas działań i zacznie wyszukiwać w internecie pożądanej karty (być może da zrobić się to szybko, jednak załóżmy, że to działanie raczej czasochłonne). Podczas zdarzeń możemy skorzystać z naklejek z kodem QR, jeśli są dostępne (często przy słupku C – środkowym).

Karty pojazdów niemieckich marek znajdziecie na tej stronie

Inny przykład: Karty ratownicze pojazdów marki FORD – po polsku, w jednym pliku

Fire Squad logo png
Kliknij aby przejść do strony FireSquad, współautora artykułu
Dyskusja na blogu dodaj komentarz Droga Ratownika

Dumnie wspiera projekt “Droga Ratownika”

Informacje

© Pierwsza odsłona strony www: 04.2016 (druga 01.2018, trzecia 03.2019), projekt założony 01.2015

Zespół>>>
O projekcie>>>

Aktualności na Facebooku

Obserwuj nas na:

Sponsorem głównym bloga jest:

sklep z profesjonalnym sprzętem ratowniczym i wyposażeniem straży