„Pomoc przedszpitalna – scenariusze ćwiczeń” PZWL

Mariusz Chomoncik, Urszula Cisoń-Apanasewicz, Paulina Kuchnia, Jacek Nitecki

Kto zdobytą wiedzę pielęgnuje, a nową bez ustanku zdobywa, ten może być nauczycielem innych.
Konfucjusz


Kup książkę najtaniej

Ten 360 stronicowy zbiór scenariuszy ćwiczeń z załączonym wykazem rycin EKG, podstawową dawką wiedzy na temat dydaktyki, metodyki i sposobów oceniania (co nie jest bez znaczenia w przypadku tej pozycji) jest pierwszym tego rodzaju polskim pomysłem wydawniczym, który udało się oddać w ręce Czytelników.
Wydawać by się mogło, że zapotrzebowanie na praktyczne aspekty nauki szeroko pojętego ratownictwa już dawno powinno zainspirować autorów do stworzenia podobnej publikacji, jednak pierwsze takie narzędzie dostajemy w Polsce dopiero teraz. Mowa tutaj o literaturze pisanej przez polskich autorów. Książka zawiera scenariusze ćwiczeń na poziomie Pierwszej Pomocy, Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy i Medycznych Czynności Ratunkowych, dokładnie po 50 na każdy poziom (razem 150 scenariuszy ćwiczeń). Materiały zostały przygotowane w oparciu o wytyczne ITLS 2017 i ERC 2015. Wśród wszystkich scenariuszy wyróżnimy zarówno te dotyczące przypadków urazowych, pediatrycznych, jak i internistycznych.

Autorzy

Mł. bryg. dr n. med. Mariusz Chomoncik – Koordynator Ratownictwa Medycznego w SA PSP w Krakowie, wykładowca

Mgr Urszula Cisoń-Apanasewicz – Wykładowca, nauczyciel, autorka publikacji z zakresu pielęgniarstwa, dydaktyki i metodyki nauczania ratowników medycznych i pielęgniarek.

Paulina Kuchnia – Ratownik medyczny, strażak ochotnik

Bryg. lek. Jacek Nitecki – Jeden z twórców ratownictwa medycznego w PSP. Wojewódzki Koordynator Ratownictwa Medycznego PSP w Małopolsce. Asystent w ZMKiPD UJ CM w Krakowie. Autor publikacji z zakresu ratownictwa medycznego. Nauczyciel.

Aplikacja – scenariusze ćwiczeń

Do książki dołączono aplikację, która działa bez większych błędów i usprawnia znacznie ocenę poszczególnych zadań do wykonania. Właściwie po przeprowadzeniu kilku testów nie przypominam sobie, by coś „poszło nie tak”. Jest ona w zasadzie interaktywną stroną z książki, za jej pomocą można uzupełniać tabele i punktację bez konieczności kreślenia ołówkiem/długopisem, czy korzystania z dodatkowych notesów.

Poniżej przedstawiam screeny i krótkie podsumowanie aplikacji oraz jej funkcjonalności. (kliknij wybrane zdjęcie, aby powiększyć)

Przykładowe scenariusze