Profilaktyka nowotworowa w straży pożarnej
Ostatnia aktualizacja tej strony 05.04.2021r.

05.04.21 – aktualizacja, dodano nowe punkty
04.12.18 – dodano tę podstronę

Rozległość tematu profilaktyki nowotworowej sprawia, że większość z nas odczuwa lekkie zakłopotanie myśląc o wszystkich zaleceniach, nawykach i zasadach, których warto trzymać się by przeciwstawić się nowotworom. W związku z tym powstała ta podstrona, by w formie listy wymienić i „poukładać” ogólne zalecenia, sposoby i nawyki związane z akcją „NIE dla raka w straży!”. Staram się do każdego punktu dodać odnośniki z rozwinięciem tematu. Strona z czasem będzie rozbudowywana.

Nawyki związane z narażeniem na czynniki związane z wykonywaniem zawodu strażaka

  1. Używaj aparatów powietrznych podczas pożarów i dogaszania, jeśli nie ma takiej konieczności stosuj maseczki przeciwpyłowe.
  2. Rozważ używanie kominiarek z długim kołnierzem posiadających membranę (zmniejszenie ekspozycji szyi i głowy na substancje szkodliwe).
  3. Oczyść wstępnie swój sprzęt bezpośrednio po akcji, oczyść wstępnie swoją skórę za pomocą chusteczek nawilżanych lub skorzystaj z wody i mydła na miejscu akcji.
  4. Spakuj brudną odzież do zamykanych worków lub pojemników, aby zmniejszyć narażenie inhalacyjne podczas transportu odzieży z miejsca pożaru do strażnicy.
  5. Wypierz ubranie po pożarze, nie zapomnij o rękawicach, kominiarce i innych elementach wyposażenia mającego kontakt z Twoim ciałem (np. część wewnętrzna hełmu).
  6. Weź zimny/chłodny bądź letni prysznic jak najszybciej po akcji [1].
  7. Nie przechowuj brudnych ubrań w domu, ani w samochodzie [1].
  8. Wyczyść kabinę samochodu pożarniczego, nie przewoź w kabinie brudnego sprzętu (np. odcinków wężowych).
  9. Dbaj o czystość sprzętu z którego korzystasz. Bardzo zabrudzone są noszaki aparatów ochrony dróg oddechowych – czyść je.
  10. W kwestii „detoksykacji” ważniejsze od sauny jest regularne i odpowiednie spożycie wody (najlepiej mineralnej).
  11. Używaj rękawiczek nitrylowych w celu zredukowania ekspozycji na substancje szkodliwe [1] [2].
  12. Wykonuj prawidłową procedurę rozbierania się po pożarze [5].
  13.  Używaj bielizny technicznej (termoaktywnej) z długimi rękawami i nogawkami, aby uniknąć bezpośredniego kontaktu substancji szkodliwych ze skórą (oddzielenie skóry od odzieży specjalnej dodatkową warstwą materiału).

Rozwiązania systemowe

14. Ubrania specjalne i brudny sprzęt przechowywane z dala od czystych pomieszczeń socjalnych. Podzielenie jednostki na strefę zieloną i czerwoną (gdzie nie można wchodzić w ubraniu specjalnym) [Wytyczne w sprawie ramowych wymagań funkcjonalno-użytkowych obiektów strażnic Państwowej Straży Pożarnej (patrz szczególnie załącznik 13. – strefa brudna/czysta)]
15. Profesjonalne pralnice i suszarki przemysłowe w JRG.
16. Wyposażenie każdego pożarniczego pojazdu w rękawiczki nitrylowe, chusteczki nawilżane i maseczki przeciwpyłowe (półmaski filtrujące najlepiej klasy FFP3).
17. Montowanie odciągów spalin na garażach. Spaliny silnków diesel’a są jednym z najgorszych czynników rakotwórczych, z którymi mamy do czynienia na co dzień.
18. Przepalanie sprzętu spalinowego na wolnej przestrzeni.
19. Zapewnienie odpowiedniej wentylacji pomieszczeń brudnych, kabin samochodów pożarniczych, czy przestrzeni garażu [3].
20. Przygotowanie/wydzielenie samochodów sanitarnych umożliwiających dekontaminację, mycie, czy transport zabrudzonych ubrań i sprzętu.
21. Dążenie do wyekwipowania strażaka w 2 komplety ubrań specjalnych lub zabezpieczenie puli ubrań rezerwowych, by były dostępne dla strażaków po działaniach związanych z kontaminacją odzieży.
22. Dążenie do uznania choroby nowotworowej za chorobę zawodową strażaków.
23. Stworzenie warunków i świadomości wśród strażaków obligujących do niezwłocznego wzięcia prysznica po akcji związanej z kontaminacją skóry, niezależnie od zaplanowanych prac gospodarczych itp.

Nawyki związane z ogólną profilaktyką zdrowotną

24. Nie pal. Nie używaj tytoniu w żadnej postaci. Pamiętaj, że bierne palenie, to też palenie! Stwórz w domu środowisko wolne od dymu tytoniowego.
25. Badaj się regularnie. Bierz udział w zorganizowanych programach badań przesiewowych w kierunku raka jelita grubego, raka piersi, raka szyjki macicy. [1], [4].
26. Wykonuj samobadanie regularnie. [1], [4].
27. Utrzymuj prawidłową wagę ciała.
28. Bądź aktywny fizycznie w codziennym życiu. Ogranicz czas spędzony na siedząco.
29. Przestrzegaj zaleceń związanych z prawidłowym sposobem żywienia.
30. Jeśli pijesz alkohol (dowolnego rodzaju), ogranicz jego spożycie.
31. Unikaj nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne. Nie korzystaj z solarium!
32. Chroń się przed działaniem substancji rakotwórczych w miejscu pracy.
33. Dowiedź się, czy w domu jesteś narażony na naturalne promieniowanie spowodowane wysokim stężeniem radonu.
34. Zadbaj o to, aby Twoje dzieci poddano szczepieniom ochronnym przeciwko: wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (u noworodków), wirusowi brodawczaka ludzkiego HPV ( u dziewcząt przed rozpoczęciem inicjacji seksualnej).

Inne

35. Aby zapobiec zanieczyszczeniu krzyżowemu odzieży podczas prania wskazane jest odrębne pranie mocno zanieczyszczonych ubrań specjalnych.
36. Rozważ możliwe sposoby usunięcia zanieczyszczeń, np. ozonowanie odzieży, obróbkę ciekłym dwutlenkiem węgla lub połączenie tych metod.
37. Organizuj szkolenia dot. profilaktyki zdrowotnej, propaguj dobre nawyki przez akcje informacyjne (ulotki, wspólne organizowanie zasad, oznaczanie stref na terenie JRG np. kolorowymi kartkami z określeniem stref itp.)