Pożyteczne aplikacje na strażacki telefon lub tablet.
Autor: Droga Ratownika

Ostatnia aktualizacja artykułu 21.03.2021

(darmowe) Aplikacje mobilne dla strażaka

Spis treści

  1. Mapy/geolokalizacja
    1. mBDL (mobilny bank danych o lasach) oraz mLAS mini
    2. RSO (Regionalny System Ostrzegania)
    3. Strażak OSM (dokładne mapy oparte na OSMhydrant)
    4. What3words (system geokodowania z dokładnością do 3 metrów)
    5. Wezwij śmigło
    6. OsmAnd
  2. Inne aplikacje
    1. Karty ratownicze, aplikacje Rescue Code, Rescue Assist, CRS, EuroRescue
    2. Straż (mobilny handbook)
    3. Ratownik KPP (aktualne pytania KPP w przystępnej formie testów)
    4. PSP QUIZ
    5. Cargo Decoder lub Free ADR Tool 2017
    6. Zasady postępowania ratowniczego – ERG Mobile 2016
    7. Kalendarz zmianowy
    8. Rope access 
    9. Ratownik (aplikacja z procedurami KPP i listą sprzętu używanego w ramach KPP)
    10. Quizlet (aplikacja dzięki której można korzystać np. z fiszek stworzonych tutaj)
    11. Weber Rescue: Trick&Tips
    12. Konwerter jednostek (przeliczenia jednostek)
    13. Węzły

Mapy/geolokalizacja

1. mBDL oraz mLAS mini

Aplikacja mBDL (mobilny Bank Danych o Lasach) umożliwia bezpośredni dostęp do map lasów na telefonach i tabletach. Podstawową zawartością aplikacji są leśne mapy tematyczne BDL, takie jak: mapa podstawowa, drzewostanowa, form własności, siedlisk leśnych, zbiorowisk roślinnych oraz mapa łowiecka. Poza mapami branżowymi, użytkownik ma możliwość wyświetlenia predefiniowanych podkładów rastrowych, np. mapy topograficznej lub ortofotomapy lotniczej/satelitarnej, a także map z zewnętrznych serwisów WMS.

Aplikacja mLAS mini ma ponadto możliwość wykonywania pomiarów odległości, powierzchni. Jest to przydatne przy określaniu rozmiarów zdarzenia czy długości rozwinięcia linii wężowej.

Aby korzystać z mapy najlepiej kliknąć ikonę kuli ziemskiej w górnym pasku i wybrać mapę ortofoto. Kliknięcie drzewka w lewym dolnym rogu spowoduje rozwinięcie mapy z opcjami współrzędnych, pomiaru odległości, pomiaru powierzchni itd.

Mapy nie musimy używać tylko przy zdarzeniach na terenie leśnym. Świetnie radzi sobie na całym terenie naszego kraju.

2. RSO

RSO – Regionalny System Ostrzegania. Bezpłatna aplikacja mobilna powstała przy współpracy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji z Telewizją Polską S.A jako jeden z elementów Regionalnego Systemu Ostrzegania. Usługa polegająca na informowaniu społeczeństwa o zagrożeniach na terenie całej Polski. RSO spełnia także ważną funkcję edukacji społeczeństwa w zakresie rekomendowanych zachowań w sytuacjach kryzysowych.
Aplikacja umożliwia włączenie geolokalizacji i otrzymywania powiadomień zgodnie z położeniem.

3. Strażak OSM

Aplikacja zbiera informacje o lokalizacji i parametrach hydrantów, czy lokalizacji słupków kilometrowych. Można dodawać także swoje hydranty i słupki. Do działania aplikacji niezbędne jest włączenie GPS.
Mapy OSM charakteryzują się sporą dokładnością, obrysami budynków i ich numeracją, na ich podstawie można tworzyć bardzo ciekawe fizyczne mapy własnego rejonu wraz z dojazdami do trudnych miejsc (np. zamknięte osiedla). OSMHydrant jest mapą tworzoną przez użytkowników (podobnie jak wikipedia), więc może być nieaktualna.

4. What3words

System geokodowania służący do łatwego przekazywania współrzędnych geograficznych za pomocą unikalnego zestawu trzech słów z języka polskiego (w wersji PL) przypisanych do miejsca w przestrzeni o powierzchni 3×3 tj. 9 metrów kwadratowych.
Aplikacja może wspomagać/uzupełniać komunikację przez podanie dokładnej lokalizacji na linii KDR – Stanowisko Kierowania. What3words działa również w każdej przeglądarce.

5. Wezwij śmigło

Aplikacja pozwala odczytać i przesłać aktualną pozycję GPS. Apka wymaga włączenia GPS. Po ustaleniu pozycji możesz przesłać smsa do dyspozytora z automatycznie wygenerowaną informacją. Za pierwszym razem może to potrwać do kilku minut dlatego warto uruchomić apkę w drodze na wezwanie. Aby przyspieszyć pomiar i zobaczyć swoją pozycję na mapie włącz (wifi lub przesył danych).
Mnie podczas testów nie udało się złapać „lokalizacji”. Problem może wystąpić również na innych urządzeniach. Warte sprawdzenia.

istnieje również wersja na Windows mobile.

6. OsmAnd

Nawigacja OsmAnd to aplikacja open source do nawigacji używająca szerokiej gamy otwartych danych mapowych (open street maps). Jest dokładniejsza od map Google ponieważ zawiera m.in. obrysy budynków wraz z numeracją oraz szereg różnych dodatkowych danych. Działa offline. Używamy jej na naszym tablecie będącym na wyposażeniu samochodu GBA.

8. Straż

Aplikacja zawiera materiały przydatne strażakom opracowane w trakcie współpracy z jednym z nich. Jedyna tego typu aplikacja w App Store przypominająca „Handbooka”. Wydaje się być must-have, jeśli chodzi o aplikacje do których mamy dostęp na strażackim wozie.

9. Ratownik KPP: Testy

Spośród sprawdzonych przeze mnie aplikacji z pytaniami KPP ta jest najaktualniejsza i najsprawniejsza w obsłudze. Polecam do nauki pytań na egzamin KPP dla osób zdających pierwszy raz egzamin, jak i dla osób odbywających recertyfikację.

10. PSP Quiz 

Ponad 1050 pytań sprawdzających wiedzę z zakresu straży pożarnej. Baza powstała w oparciu o pytania udostępnione przez KG PSP.
Aplikacja pomoże Ci przygotować się do rekrutacji do PSP. Podobnych aplikacji jest kilka.
Bez pobierania aplikacji testy z tego zakresu z podziałem tematycznym możesz rozwiązywać na naszej stronie tutaj.

11. Cargo decoder lub Free ADR Tool 2017

Aplikacje z tablicami ADR i wyszukiwarką substancji niebezpiecznych.

12. Zasady postępowania ratowniczego – ERG Mobile 2016

Aplikacja Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska (GIOŚ). Program powstał na zlecenie GIOŚ jako rozszerzenie dostępu do wiedzy zawartej w papierowej wersji poradnika ratowniczego 2016. Celem powstania aplikacji jest szybkie odnalezienie pożądanej informacji zawartej w poradniku poprzez różne metody wyszukiwania cyfrowego. Polecamy tą aplikację! Link prowadzi do strony pobierania, są tam odnośniki do aplikacji Desktopowej, na system Android, link do instrukcji i strony oficjalnej niniejszej aplikacji.

13. Kalendarz zmianowy

Moim zdaniem najlepsza tego typu aplikacja dla strażaków, szczególnie w służbie 24/48h. Rozwijana i wspierana na bieżąco. Koszt roczny to 5 zł brutto (dane kalendarza zapisywane są na serwerze zewnętrznym, więc dane te możemy później odzyskać). Korzystam stale i polecam. Funkcje aplikacji opisałem TUTAJ.

14. Rope Access Free

Aplikacja na temat dostępu linowego i ratunkowego oraz materiały multimedialne. Aplikacja dla freak’ów ratownictwa wysokościowego ? Darmowa wersja (dostępna również wersja płatna).

15. Ratownik

Ratownik to aplikacja zawierająca obowiązujące od 12.07.2013r. procedury ratownicze z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy dla jednostek KSRG.

16. Quizlet

Apka do tworzenia i nauki fiszek (ang. flashcards). Twórz swoje własne fiszki i ucz się zestawów, bądź wybieraj spośród milionów zestawów stworzonych przez innych uczniów. Planuję rozbudowywać zestaw fiszek na swojej stronie, stąd ta aplikacja na tej liście ?

17. WEBER RESCUE: Tips&Tricks

Bardzo polecam tę aplikację! Zawiera bardzo ciekawe materiały (techniki, porady, wskazówki) dotyczące ratownictwa drogowego. Aplikacja w języku angielskim, ale wzbogacona o liczne rysunki.

18. Konwerter jednostek

Zawiera on ponad 2000 jednostek w 90 kategoriach. Jednostki i kategorie są dostępne poprzez łatwy w użyciu, profesjonalny interfejs użytkownika, który został zoptymalizowany dla telefonów i tabletów. Można grupować poszczególne jednostki w „ulubionych”. Aplikacja działa w trybie offline.

19. Węzły

Aplikacja „węzły” jest w języku polskim, niestety nie mogę ocenić jej zbyt wysoko. Posiada spory zasób wiedzy encyklopedycznej (teorii), wiele różnych węzłów (czasem niepotrzebnych ratownikowi) i niestety niejednokrotnie zbyt mało zdjęć, wyjaśniających w jaki sposób wiązać dany węzeł. Nie mniej, apka może spełniać swoje zadania. Dla uzupełnienia można pobrać inne aplikacje, których nie brakuje (wpisując np. „knots”, „węzły” w wyszukiwarkę, przykładowo: „Knots 3D”).

Aplikacje niedostępne na Twoim urządzeniu można wyszukiwać w sklepach z aplikacjami pod frazami kluczowymi. Ułatwi to odnalezienie alternatywy.

Na liście nie uwzględniono aplikacji i systemów dot. zarządzania jednostkami np. strażakONLINE, e-Remiza, OSPiko itp.

Nie umieszczałem na liście również aplikacji takich jak metronom – „Pulsar CPR” (jako pomoc przy RKO), czy Mapy Google.

Znasz jakieś przydatne aplikacje, których nie ma na powyższej liście?
Daj znać w komentarzu! ?

Dumnie wspiera projekt “Droga Ratownika”

Informacje

© Pierwsza odsłona strony www: 04.2016 (druga 01.2018, trzecia 03.2019), projekt założony 01.2015

Zespół>>>
O projekcie>>>

Aktualności na Facebooku

Obserwuj nas na:

Sponsorem głównym bloga jest:

sklep z profesjonalnym sprzętem ratowniczym i wyposażeniem straży