Droga do służby w PSP Jak zostać strażakiem? Nabory Wszystkie wpisy

Rozmowa kwalifikacyjna do PSP. Jak się przygotować? Częste pytania oraz proste rady.

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Spis treści

(kliknij aby przewinąć do wybranej sekcji)

1. Rozmowa kwalifikacyjna do straży – co jest oceniane?
2. Punktacja za rozmowę kwalifikacyjną w PSP
3. Jak przygotować się do rozmowy podczas naboru?
4. Jak mówić? Co robić?
5. Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej. O co mogą zapytać?
6. Podsumowanie, dyskusja

Rozmowa kwalifikacyjna do straży – co jest oceniane?

[powrót do SPISU TREŚCI]

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej ocenie podlega: (najedź na poniższe punkty aby porównać zmiany z poprzednią, nieaktualną już wersją rozporządzenia)

  • autoprezentacja, w której kandydat będzie przedstawiał motywację do służby w PSP oraz swoje słabe i mocne strony oraz postawę społeczną
  • umiejętność przekazywania, odbierania i rozumienia informacji oraz jasnego i wyrazistego formułowania wypowiedzi
  • wiedza na temat funkcjonowania ochrony przeciwpożarowej
  • szczególne zainteresowania i dotychczasowe osiągnięcia kandydata

Tyle w kwestii teorii 🙂 Możesz spotkać się z rozmową kwalifikacyjną, której pytania będą wzięte rodem z powyższego opisu albo nie. Na końcu artykułu znajdują się pytania pojawiające podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Punktacja za rozmowę kwalifikacyjną w PSP

[powrót do SPISU TREŚCI]

Pozytywny wynik rozmowy kwalifikacyjnej kandydat uzyskuje po zdobyciu 16 punktów.
Po przeprowadzeniu rozmowy kwalifikacyjnej każdy z członków komisji odrębnie ocenia kandydata. Maksymalna liczba punktów możliwa do przyznania przez członka komisji za każdy z czterech wyżej wymienionych elementów wynosi 10. Liczbę punktów uzyskanych w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej ustala się na podstawie średniej arytmetycznej liczby punktów przyznanych przez członków komisji z dokładnością do jednego miejsca po przecinku.
Warto dodać, że do ostatecznego wyniku punktowego naboru wlicza się tylko punktacja za złożone dokumenty (max 60 pkt.) i wynik rozmowy kwalifikacyjnej (max 40 pkt.). Łącznie jest to zatem 100 punktów, które można zdobyć.
Wynik testu sprawnościowego nie wlicza się do końcowego wyniku (służy tylko do rozstrzygnięcia etapu testów sprawnościowych).

Jak przygotować się do rozmowy podczas naboru?

[powrót do SPISU TREŚCI]

Skupmy się najpierw na sprawach prostych, jednak na tyle ważnych, ze nie sposób o nich nie wspomnieć w tym artykule.

Zadbaj o ubiór, ubierz się tak jak na każdą inną rozmowę kwalifikacyjną. Odpada strój sportowy, ubranie koszarowe, mundur OSP. Zastanów się czy elegancki garnitur można zastąpić np. czarnymi spodniami i trochę mniej oficjalną marynarką? Masz wyglądać po prostu poważnie, choć nieprzesadnie. Na rozmowach spotkacie osoby które przychodzą w T-shirtach i krótkich spodenkach albo takie które ubierają swoją marynarkę z bierzmowania i długi krawat. Oba rozwiązania raczej nie należą do zbyt fortunnych.

Przygotuj konspekt, jeśli chcesz czuć się pewniej. Ja przed rozmową kwalifikacyjną zastanawiałem się długo czego będą ode mnie oczekiwać, co jest moją słabą, co mocną stroną, co warto powiedzieć, a czego nie. To pozwoliło na spisanie „porad”, odpowiedzi na potencjalne pytania i elementów o których chcę pamiętać podczas stresującej rozmowy. Dobrze jest uwzględnić w konspekcie stopnie, funkcje i nazwiska komendantów (miejskich, powiatowych, wojewódzkiego), zastępców i podstawowe dane o jednostce, czy komendzie. Mogą Ci się bardzo przydać podczas rozmowy.

Trenuj. Jeśli masz liczne obawy, brakuje Ci doświadczenia i chciałbyś się sprawdzić, poproś kogoś z rodziny, przyjaciół lub znajomych swoich bliskich by zostali Twoimi rekruterami. Będziesz miał możliwość sprawdzenia siebie i swojego stresu. Formuł takiego ćwiczenia może być wiele. Proponuję przekazać listę pytań takiej osobie, omówić na co ma zwrócić uwagę i po prostu przeprowadzić próbną rozmowę kwalifikacyjną. Warto.

Zabierz ze sobą dodatkową dokumentację, czy certyfikaty. Nie nastawiaj się, że będą Ci potrzebne, ale lepiej mieć, niż nie mieć prawda? Nie eksponuj swojej teczki, tak jakbyś bardzo chciał koniecznie ją zaprezentować. Po prostu gdy zajdzie potrzeba, możesz wspomnieć, że jesteś przygotowany.

Dobrze zaplanuj trasę, sprawdź parking i wyrusz wcześniej. Spóźnienie, choćby dla samej tylko zasady, będzie Twoim dużym minusem. Niezależnie od tłumaczenia (korki, rodzina, zdrowie itd.) raczej nie próbuj tłumaczyć się wylewnie. Zazwyczaj nikogo nie będzie obchodziła przyczyna spóźnienia, tylko to, że przyjechałeś za późno. Chcesz się wyróżnić, ale to nie tędy droga.

Przed rozmową dobrze jest się trochę „odciąć” od stresu. Mnie pomagało głośne słuchanie ulubionej muzyki w samochodzie. Do tego nie bałem się śpiewać i krzyczeć 🙂 Krzyk autentycznie podkręca pewność siebie. Ostatnie minuty przed „występem” to czas na relaks. Szukaj sposobów na „niemyślenie”, spraw sobie przyjemność, głęboko oddychaj, myśl pozytywnie i zdystansuj się. Prawie na pewno nie będzie to Twoja ostatnia szansa, potraktuj tę rozmowę jako TRENING. Nic nie musisz, tylko możesz. Pamiętaj 🙂

Przygotuj się na to, że komisja może celowo rozpraszać Cię, okazywać nonszalancję, podnosić głos, stawiać trudne/złośliwe pytania. Uświadom sobie, że to zwykła gra, dzięki której próbują ustalić Twoją reakcję na stres, czy trudną sytuację. Miej świadomość, że to niekoniecznie ich prywatne zdanie, komisja chce po prostu sprawdzić każdego kandydata jak najlepiej. Rób swoje.

Jak mówić? Co robić?

[powrót do SPISU TREŚCI]

Uśmiechaj się. Pozytywne nastawienie to połowa sukcesu.
Utrzymuj kontakt wzrokowy. Pokażesz w ten sposób pewność siebie i zwiększysz swoją wiarygodność. Co więcej, będziesz widział reakcje komisji i w ten sposób możesz szybko na nią reagować.
Bądź szczery, nie kłam. Nie jest powiedziane, że musisz mówić to o co nie jesteś pytany, ale na zadane pytania odpowiadaj szczerze, zgodnie z przekonaniami. Czasem ważniejsze jest to JAK mówisz, a nie to CO mówisz.
Bądź konkretny. Staraj się nie rozdrabniać, nie rozwlekać. Zaczynaj od najmocniejszych stwierdzeń i argumentów.

FAQ: Najczęstsze pytania dot. naboru do PSP. Sprawdź!

Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej. O co mogą zapytać?

[powrót do SPISU TREŚCI]

Zacznijmy od tego,