Sposoby na halligana

/, Wszystkie wpisy, Wybrane wpisy z fanpage'a, Wyróżnione/Sposoby na halligan’a w wyścigu na 10 piętro. #wolne_rece_dla_rot

Ostatnia aktualizacja tej strony: 21.10.2018

21.10.18 – dodano zdjęcia i opis drugiego sposobu

Chuligan sprzęt burzący z taśmą alpinistyczną

Sposób 1. „szelka z pętli”

Potrzeba zoptymalizowania pracy sprawiła, że szukałem lepszego rozwiązania dla noszenia nieporęcznego halligana, który niejednokrotnie trzeba zabrać ze sobą i wnosić po schodach wraz z kasetonem, prądownicą, kamerą termowizyjną itd.

Nie są to patenty szczególnie wyszukane i na pewno nie okrzyknąłbym ich złotym standardem, jest to natomiast mój obecny konsensus i najlepsze rozwiązanie dla zamocowania tego narzędzia.

Co do sposobu pierwszego. Po kilku próbach uznałem, że pozycja halligana oraz jego umiejscowienie nie stwarza niebezpieczeństwa dla ratownika. Taka kombinacja jest dość wygodna i praktyczna. Co więcej, przygotowanie takiej konfiguracji od A do Z to koszt około 10-15 sekund który oszczędza nam trudów w dalszej części działań.

Jest to wyłącznie propozycja i z miłą chęcią skonfrontuję ją z opiniami, pytaniami i wątpliwościami.

Przewaga tej konfiguracji lub jej słabość zależeć będzie również od halligana. Ten prezentowany na zdjęciu jest jednak najczęściej spotykanym w jednostkach i spisuje się poprawnie w powyższym rozwiązaniu.

Sprawna „procedura” zakładania pętli daje rezultat 10-15 sekund od wyciągnięcia pętli z przybornika do założenia halligana na ramieniu.

Robię to w ten sposób:

Sposób 2. „na samuraja”

Poniżej prezentuję drugi sposób noszenia halligana. Zupełnie jak wyżej, zaleca się przetestowania patentu na własnej skórze i własnym sprzęcie, tak by wybrać swój ulubiony sposób lub go wykluczyć.

Sposób 2. wymaga większego przygotowania, czy też treningu. Musimy oswoić się z bezpiecznym (asekuracyjnym) wkładaniem halligana za szelkę, i jego wyciąganiem. Podczas tej czynności wykorzystujemy spory obszar wokół nas (również nad nami) i powinniśmy wyrobić pamięć mięśniową dla poprawnego używania tej metody. Nie jest to jednak przeciwwskazanie i osobiście z miłą chęcią załączam ten „patent” do palety rozwiązań i sposobów, których mogę użyć.

Wsunięcie narzędzia może wykonać drugi strażak z roty, przez co zminimalizuje ryzyko, mając narzędzie pod kontrolą wzroku.

Po kilku powtórkach „mocowania” narzędzia zapoznamy się z wadami tej metody i zminimalizujemy ryzyko uderzenia kogoś lub czegoś do akceptowalnego. Podobne ryzyko generujemy z resztą podczas odpalania sprzętu spalinowego ciągnąć za linkę rozruchową, ubierając aparat „przez głowę”, czy używając sprzętu burzącego. Ocena otoczenia przed ww. czynnościami powinna być naszym nawykiem!

Osłonięcie dłońmi ostrych końców narzędzia (jak na pokazanych niżej zdjęciach) dodatkowo zwiększy bezpieczeństwo podczas manewrowania halliganem.

Subiektywnie, sposób 2. zapewnia lepszą stabilność i ergonomię od metody z pętlą wielofunkcyjną (sposób 1.)

Jeden ze sposobów wygodniejszego, a przy tym asekuracyjnego wyciągania narzędzia.

sposób na halligana

>>Małopolscy strażacy pracują nad konfiguracją sprzętową rot gaśniczych w ramach projektu pn. „Wolne ręce dla rot”<<

>>Warsztaty szkoleniowe „Wolne ręce dla rot” [GALERIA!!!]<<

Zobacz także:

Dyskusja na blogu dodaj komentarz Droga Ratownika

5 komentarzy

 1. Michał 2018-10-18 w 12:51 - Odpowiedz

  Dobry patent 😀 A co sądzisz o minimalnym poluzowaniu jednego z pasów naramiennych i usadzenie halligana, między butlą, a stelażem? Pozdrawiam! Świetny blog i cała strona, zaglądam codziennie 🙂

 2. Droga Ratownika 2018-10-18 w 21:01 - Odpowiedz

  Hej. Michał! 🙂 Bardzo mi miło, dziękuję.
  Ten patent który opisujesz czeka na sfotografowanie na służbie (ale przez ostatnie kilka w tył nie miałem do tego głowy, a często i czasu). Dodam go do tego artykułu 🙂
  O ile dobrze zrozumiałem oczywiście. O to chodzi? https://drive.google.com/open?id=1QYW-ZzjcGVDUD0Yqx1USSZDh8gSN_xMh

  EDIT: Artykuł uzupełniony 🙂

 3. Remigiusz 2018-12-02 w 19:04 - Odpowiedz

  Czy na plecach jest w miarę bezpiecznie dla kręgosłupa przy ewentualnym upadku??

 4. Droga Ratownika 2018-12-03 w 12:43 - Odpowiedz

  @Remigiusz Jest to jednek kawał żeliwa o który możemy się uderzyć, jeśli nie większą częścią kręgosłupa to np. jednym kręgiem. Nie zdarzyło mi się nigdy upaść na plecy (co oczywiście nie jest argumentem ostatecznym, bo zawsze może mnie to spotkać). Ta technika jest krótkotrwała i służy głównie do transportu halligana pod drzwi pożaru.
  Jeśli chodzi o końce halligana (szczególnie kolec i klin) nie ma zagrożenia dla naszego ciała.
  Polecam samemu sprawdzić i wyciągnąć wnioski.

  Pozdrawiam!

 5. Remigiusz 2018-12-03 w 20:36 - Odpowiedz

  Dziękuję za odpowiedź pozdrawiam

Koniecznie podziel się swoim zdaniem!