Ostatnia aktualizacja tej strony 31.03.2019r.
02.04.19 – aktualizacja, moderacja z uwagi na przebudowę całej strony, odnowiono nieaktywne linki 16.12.18 – usunięto nieaktywne filmy, dodano „pin&push” 05.09.18 – dodano 2 filmy dot. sprawiania linii gaśniczej [(High Rise Pack (Dublin)] 10.03.18 – dodano 2 filmy dot. rozwinięć linii głównej (harmonijka, potrójny krąg w miejscu). Poprawiono informację dot. straty ciśnienia w pionowej linii wężowej (o wiedzę praktyczną/doświadczalną uzupełniającą informacje „książkowe”)
Kurs, opracowanie pt. „Rozwinięcia linii gaśniczych” skierowane do osób początkujących lub średnio zaawansowanych. Strona ta będzie stale rozwijana o nowe materiały, dążąc do kompleksowego omówienia całości tematu rozwinięć gaśniczych.
Regulamin rozwinięć samochodów ratowniczo-gaśniczych (projekt)
Aktualizacja: 03.2019, wciąż bez zatwierdzenia przez KG PSP
Pakiet wężowy (cleveland lay, ślimak)
1. Omówienie zastosowania pakietu wężowego
2. Przygotowanie pakietu wężowego
3. Działanie pakietu wężowego (cleveland lay, ślimak)
4. Zarządzanie linią gaśniczą w formie pakietu – sugestia. Szczególnie interesujący nas fragment nagrania (01:10 – 03:08).
5. Sprawianie pakietu wężowego w wąskich klatkach.
Rozwinięcia linii gaśniczych – metody, propozycje
Pin&Push
I cleveland lay (ślimak, pakiet wężowy) na zdjęciu. Pierwsze zdjęcie od lewej pokazuje chyba najprostszą metodę przygotowania „ślimaka” z pojedynczego kręgu.
Tzw. „rolka”. Kliknięcie na zdjęcie przeniesie Cię do filmu na którym metoda jest dokładnie omówiona i pokazana.
Odbiegnijmy na chwilę od sedna, ale nie tak daleko. Pewnie spotkałeś się z takimi wartościami dot. przepływów nominalnych (l/min) danych węży:
W25 – 50 l/min
W52 – 200 l/min
W75 – 800 l/min
W110 – 1600 l/min
Są to czysto teoretyczne, nie mające nic wspólnego z praktyką, wartości. A zatem nie powinniśmy przypisywać im wielkiego znaczenia.
Doświadczalnie (w praktyce) wyglądają one tak jak na powyższej tabeli.
Warto dodać, że woda w odcinku węża W-42 waży 28 kg. To różnica niemal 15 kg na każde 20 metrów linii gaśniczej (w porównaniu ze standardowymi W-52). Jest to atut stosowania odcinków o mniejszym przekroju (notabene przepływ w takim odcinku jest w zupełności wystarczający dla potrzeb gaśniczych).
A W-42 – około 28 kg ?
Rozwinięcie „po elewacji”. Wciągnięcie linii wężowej przez strażaka za pomocą linki strażackiej. Konieczne jest zabezpieczenie odcinka do stabilnego punktu mocowania.
Dzięki takiemu rozwiązaniu dwa kilometry węża można rozwinąć w niespełna piętnaście minut. Tutaj możesz zobaczyć to samo rozwiązanie w wykonaniu strażaków z USA.
ZAPAMIĘTAJ: strata ciśnienia w poziomej linii wężowej to około 1 atm na 100 metrów.
Komentarze po ćwiczeniach (wkrótce więcej wniosków)
Na ostatnich ćwiczeniach natarcie rozwijało się najdłużej. Skręcało się i pętliło między schodami. [oczywiście rozwinięcie LSN pozostanie wyłącznie w sferze ćwiczeniowej]. Najszybciej poszło rozwinięcie i wciągnięcie między schodami 3 odcinków 52. Rozwinięcie po klatce na drugim miejscu ale warunkiem było to, że jest wolnych 5 ratowników.
Pozostałe:
Zarządzanie linią wężową – propozycje rozwiązań
Czy pakiet wężowy można zmieścić do standardowej skrytki na wąż zwinięty w kręgu – propozycja