O projekcie

TL;DR – dla nielubiących czytać

Początek projektu: styczeń 2015 (powstanie fanpage’a). Głównymi ówczesnymi celami projektu była „auto-motywacja” i potrzeba spisywania czegoś na kształt „dziennika”. Przez dwa następne lata projekt skupiał się na moich przygotowaniach do rekrutacji do PSP. W kwietniu 2016 roku powstała również strona internetowa, a w styczniu 2018 roku została całkowicie przebudowana i rozszerzona. W 2019 powstała jej kolejna odsłona. W 2021 kolejna… aktualna.

W 2017 i 2018 roku skupiłem się na zwiększaniu swoich kwalifikacji i od tej pory nie schodzę z drogi ciągłego doskonalenia zawodowego. W ramach projektu organizuję wydarzenia ratownicze, wspieram aktywnie różne inicjatywy i szukam nowych możliwości rozwoju. Obecna strona będzie rozwijała się w kierunku „centrum edukacyjnego” dla strażaków w Polsce. Rozumiem przez to gromadzenie, syntetyzowanie treści i materiałów (w tym materiały do pobrania za darmo), pisanie artykułów i dostarczanie rozwiązań dotyczących doskonalenia zawodowego (propozycje szkoleń, kalendarz wydarzeń ratowniczych, kursy, pomoce dydaktyczne i inne).

Kaizen
O projekcie

To co nazywam projektem Droga Ratownika, a widać w postaci całej działalności niniejszego projektu rozpoczęło swój bieg w styczniu 2015 roku. Wtedy pojawił się fanpage. Powstał z potrzeby zarejestrowania skrzętnie wymyślonego wtedy planu „Jak zostać strażakiem?”. Dzielić się, opowiadać, szukać doskonałości (choć z założenia nieosiągalnej) i odcisnąć na sobie piętno zobowiązania. Zobowiązałem się do pracy nad sobą, rzetelnych i solidnych przygotowań do pracy w Państwowej Straży Pożarnej. Jednym z głównych celów projektu było (i jest) utrzymanie motywacji do rozwoju.
Z czasem, jak w życiu, dokładałem kolejne cegiełki, a raczej to ludzie z otoczenia je dokładali. Jestem tym, co o sobie usłyszałem, co mi dano, co w sobie odkryłem i czego zapragnąłem wtedy, jako zwykły człowiek przez którego zaczęła przelewać się pasja. Oświetlała ona wszystkie dotąd zgaszone żarówki. Wiecie co symbolizują żarówki w bajkach dla dzieci? No tak, idee i pomysły.
To właśnie one tworzą ten projekt, który przestał być wyłącznie dziennikiem (choć niecodziennym) pracy nad moim największym ówczesnym marzeniem, by zostać zawodowym strażakiem. Poza tą wąską dziedziną, zapragnąłem oddawać to, co w życiu otrzymałem za darmo. W kwietniu 2016 roku uruchomiłem swoją stronę internetową, która w styczniu 2018 roku zyskała zupełnie nową formę wizualną i merytoryczną, a do tego powiększyła się kilkukrotnie. W 2019 powstała kolejna odsłona strony, a w marcu 2021… kolejna, obecna 🙂

Podczas moich przygotowań do rekrutacji do PSP, dokładałem starań by już wtedy przygotowywać się do pełnienia zawodu, robiąc rzeczy, które obiektywnie nie przekładały się na większe szanse podczas rekrutacji. W rezultacie szkoliłem się ile mogłem, uczyłem się ile mój toporny umysł mógł znieść i wydawałem wszystkie dostępne środki na kursy i uprawnienia, rzucając sobie wyzwania.

W ramach projektu powstawały artykuły, wpisy i wypowiedzi z kilku prostych powodów: by samemu bardziej rozumieć, mocniej pragnąć i lepiej służyć; uczyć się, zdobywać motywację i dawać innym korzyść. Wszystko to daje mi niekończące się pokłady „paliwa”.
Nadchodzącymi, a nawet bieżącymi już przedsięwzięciami są organizowane konferencje, warsztaty i ćwiczenia ([1], [2]). Wspieram także różne akcje, rozwijam branżowe centrum edukacji dla strażaków w Polsce w formie właśnie tej witryny, udostępniam darmowe materiały, gromadzę treści w jednym miejscu w sieci, by ułatwić zdobywanie wiedzy i umiejętności przez ratowników.

W ostatnim czasie na przełomie 2020 i 2021 roku Droga Ratownika oficjalnie stał się projektem za którym kryje się zespół, który bliżej można poznać tutaj.

Jesteśmy dla Ciebie, blog jest prezentem dla Ciebie i jedyne czego oczekujemy to czerpania pełnymi garściami z wszystkich jego możliwości. To daje nam cenną satysfakcję i chęci do dalszego działania.

Posłużę się cytatami, by spróbować oddać barwę tego projektu i jego przeznaczenia oraz celów:

„Hołdowanie zasadom jest wartością samą w sobie i nie wymaga uzasadnienia.” zaczerpnięte od cfbt.pl

„Pierwszą powinnością strażaka jest ratować życie. Kiedy tego nie robi, pierwszą powinnością strażaka jest szkolić się!”

Szymon Kokot-Góra

„Wygrywa tylko ten, kto ma jasno określony cel i nieodparte pragnienie, aby go osiągnąć.”

„Pracuj, aby się stawać, nie aby zdobywać.”

„Bądź niezaprzeczalnie dobry. Żaden wysiłek marketingowy nie będzie dla tego substytutem.”

„Wybierz pracę, którą kochasz, i nie przepracujesz ani jednego dnia więcej w Twoim życiu.”

Najbardziej spektakularna dla mnie lekcja, którą otrzymałem w życiu to, że to porażki dają największe korzyści.

Chciałbym żeby strona była uzewnętrznieniem moich wyobrażeń o nowoczesnym ratownictwie i projekcją zasad, którym hołduję.

Cele projektu
N

Konsolidowanie społeczności posiadajacej podobne cele

Droga Ratownika to także profil na Facebooku, Instagramie, newsletter, grupa dyskusyjna i miejsce gdzie społeczność branżowa może się wzajemnie ze sobą komunikować przekazując sobie własne doświadczenia i rozwiązania.

N

Organizowanie, inicjowanie i wspieranie inicjatyw szkoleniowych

Dzięki temu projektowi powstały wydarzenia niosące wiedzę i umiejętności wielu strażakom. Ponadto Kalendarz wydarzeń to jedyne miejsce w sieci gdzie znajdziesz tak obszerne informacje o interesujących Cię wydarzeniach branżowych w Polsce.
N

Stworzenie obszernego działu EDUKACJA i największego w Polsce internetowego zbioru materiałów branżowych

Darmowe pliki do pobrania. Strona “Edukacja” gdzie znajdują się fiszki do nauki, testy i quizy, pomysły na ćwiczenia, metodyka ćwiczeń, opracowania, czytelnia, infografiki oraz obszerna mapa wiedzy/obszarów do nauki. Artykuły i wpisy na blogu z różnych dziedzin.

N

Propagowanie elementów nowoczesnego ratownictwa, rozwoju zawodowego i godnych naśladowania postaw

Nie jestem osamotniony w walce o “lepsze jutro”. Współdziałam z wieloma osobami i inicjatywami, którym nowoczesne, poparte szeregiem doświadczeń rozwiązania i szlachetne idee nie są obce. Wykonuj swoja pracę jak najlepiej!

N

Prowadzenie prac badawczych i poglądowych

Wiele obszarów czeka na inicjatywy które nadadzą pęd, pokażą rozwiązania i zmienią argumentację. Obecnie moim głównym zainteresowaniem jest temat narażania strażaków na czynniki kancerogenne. Prowadzenie działalności naukowej w różnych dziedzinach: koncepcyjnej, syntetycznej i doświadczalnej.

N

Realizacja potrzeb środowiska

Jednym z celów projektu jest realizowanie różnego rodzaju potrzeb środowiska branżowego np. poprzez publikowanie opisów zdarzeń wraz z wnioskami, w których strażacy odnieśli obrażenia lub ponieśli śmierć (study case), czy tworzenie podcastów, podsumowań z konferencji i warsztatów. Pomysłów jest bardzo wiele.

N

Relacja z drogi samorozwoju od najniższego szczebla kariery zawodowej

Projekt powstał w lutym 2015 roku z pierwotnym celem dzielenia się przeżyciami podczas mojej drogi do zawodowstwa, a dalej osiągania profesjonalizmu i dążenia do wykonania swojego zawodu w najlepszy możliwy sposób. Droga Ratownika nigdy się jednak nie kończy. Każdy ją ma – do końca.

N

Samorealizacja i tworzenie własnego warsztatu instruktorskiego

Zdobywanie niezbędnych doświadczeń, nauka poprzez nauczanie, spełnianie swoistej misji życiowej i oddanie się pasji.

N

Publicystyka

Publikacja artykułów na łamach bloga, czasopism pożarniczych i ratowniczych. Zaangażowanie w inicjatywy popularyzacji wiedzy i tworzenia nowych formuł edukacji dla ratowników.

N

Tłumaczenie anglojęzycznej literatury branżowej

Ciągle czegoś nam brakuje. Tak samo jak branżowych skryptów, literatury i artykułów w języku polskim. Będę dostarczał przetłumaczone z języka angielskiego materiały, korzystając z wiedzy filologa i znajomych instruktorów doświadczonych w translatoryce.

N

Poradnictwo dla kandydatów do służby w PSP

Doradztwo, publicystyka, analiza zmian w zasadach naborów, motywacja.

N

Poszukiwanie różnorodnych form współpracy

W pojedynkę nie jestem w stanie realizować wszystkich pomysłów i potrzeb. Pozostaje otwarty na różne propozycje.

Wybrane przedsięwzięcia
  • Wsparcie akcji #zdrowy_raKtownik, #NIE dla raka w straży!
  • Zbiórka pieniędzy na wsparcie poligonu ratowniczego przy OSP Czarnuchowice
  • Największa ratownicza biblioteczka plików
  • Kalendarium Lidera
  • Strona „Edukacja” dla ratowników z materiałami do skutecznego uczenia się i zapamiętywania
  • Warsztaty i konferencja RIT Kęty 2017 (współorganizacja)
  • Warsztaty Ratownicze Kamień 2016
  • I Konferencja Ratownicza w Rybniku 2017