O projekcie

Ostatnia aktualizacja tej podstrony: 23.01.2019

Spis treści

Kliknij aby przewinąć:

1. TL;DR – dla nielubiących czytać
2. O projekcie
3. Dlaczego warto śledzić blog i obserwować projekt?
4. Cele projektu
5. Zrealizowane przedsięwzięcia

TL;DR – dla nielubiących czytać

Początek projektu: styczeń 2015 (powstanie fanpage’a). Głównymi ówczesnymi celami projektu była „auto-motywacja” i potrzeba spisywania czegoś na kształt „dziennika”. Przez dwa następne lata projekt skupiał się na moich przygotowaniach do rekrutacji do PSP. W kwietniu 2016 roku powstała również strona internetowa, a w styczniu 2018 roku została całkowicie przebudowana i rozszerzona. W 2019 powstała jej kolejna odsłona. W 2017 i 2018 roku skupiłem się na zwiększaniu swoich kwalifikacji i od tej pory nie schodzę z drogi ciągłego doskonalenia zawodowego. W ramach projektu organizuję wydarzenia ratownicze, wspieram aktywnie różne inicjatywy i szukam nowych możliwości rozwoju. Obecna strona będzie rozwijała się w kierunku „centrum edukacyjnego” dla strażaków w Polsce. Rozumiem przez to gromadzenie, syntetyzowanie treści i materiałów (w tym materiały do pobrania za darmo), pisanie artykułów i dostarczanie rozwiązań dotyczących doskonalenia zawodowego (propozycje szkoleń, kalendarz wydarzeń ratowniczych, kursy, pomoce dydaktyczne i inne).

Kaizen

O projekcie

To co nazywam projektem Droga Ratownika, a widać w postaci całej mojej (i naszej) działalności rozpoczęło swój bieg w styczniu 2015 roku. Wtedy pojawił się fanpage. Powstał z potrzeby zarejestrowania skrzętnie wymyślonego wtedy planu „Jak zostać strażakiem?”. Dzielić się, opowiadać, szukać doskonałości (choć z założenia nieosiągalnej) i odcisnąć na swoim czole piętno zobowiązania. Zobowiązałem się do pracy nad sobą, rzetelnych i solidnych przygotowań do pracy w Państwowej Straży Pożarnej. Jednym z głównych celów projektu było (i jest) utrzymanie motywacji do rozwoju.
Z czasem, jak w życiu, dokładałem kolejne cegiełki. Nie! Źle! To bardziej ludzie z otoczenia je dokładali. Jestem tym, co o sobie usłyszałem, co mi dano, co w sobie odkryłem i czego zapragnąłem wtedy, jako zwykły, szary gość przez którego zaczęła przelewać się pasja. Oświetlała ona wszystkie dotąd zgaszone żarówki. Wiecie co symbolizują żarówki w bajkach dla dzieci? No tak, idee i pomysły.
To właśnie one tworzą ten projekt, który przestał być wyłącznie dziennikiem (choć niecodziennym) pracy nad moim największym ówczesnym marzeniem, by zostać zawodowym strażakiem. Poza tą wąską dziedziną, zapragnąłem oddawać to, co w życiu otrzymałem za darmo. W kwietniu 2016 roku uruchomiłem swoją stronę internetową, która w styczniu 2018 roku zyskała zupełnie nową formę wizualną i merytoryczną, a do tego powiększyła się kilkukrotnie. W 2019 powstała kolejna odsłona strony.
Podczas moich przygotowań do rekrutacji do PSP, dokładałem starań by już wtedy przygotowywać się do pełnienia zawodu, robiąc rzeczy, które obiektywnie nie przekładały się na większe szanse podczas rekrutacji. Tak jak wtedy nie było to moim zmartwieniem, tak i teraz, gdyż nie można rozpatrywać samorozwoju pod kątem opłacalności czy ekonomii. To wypacza prawdziwą dążność do osiągnięcia Profesjonalizmu. W rezultacie szkoliłem się ile mogłem, uczyłem się ile mój toporny umysł mógł znieść i wydawałem wszystkie dostępne środki na kursy i uprawnienia.
Początkowo wymuszana, czasem nawet przez „gwałt” na swej naturze strategia ciągłego parcia do przodu przerodziła się w nawyk, sposób myślenia i działania. Stąd teraz praca przychodzi mi bez większego wysiłku, co interpretuje jako wyraz największego szczęścia.
W ramach projektu powstawały artykuły, wpisy i wypowiedzi z kilku prostych powodów: by samemu bardziej rozumieć, mocniej pragnąć i lepiej służyć; uczyć się, zdobywać motywację i dawać innym korzyść. Wszystko to daje mi niekończące się pokłady „paliwa”.
Nadchodzącymi, a nawet bieżącymi już przedsięwzięciami są organizowane konferencje, warsztaty i ćwiczenia ([1], [2]). Wspieram także różne akcje, rozwijam branżowe centrum edukacji dla strażaków w Polsce w formie właśnie tej witryny, udostępniam darmowe materiały, gromadzę treści w jednym miejscu w sieci, by ułatwić zdobywanie wiedzy i umiejętności przez ratowników.
Mam teraz do Ciebie ogromną prośbę: jeśli cokolwiek co przeczytasz na tym blogu uznasz za wartościowe (lub też wręcz przeciwnie!) to KONIECZNIE mi o tym powiedz. Każdy potrzebuje nieco dopingu czy krytyki – ja także i znacznie łatwiej będzie mi się zebrać do wytężonej pracy, a co za tym idzie, do Ciebie dotrą kolejne wartościowe treści.
Czuję się UCZNIEM, STUDENTEM i ciągle odczuwam lęk przed popadnięciem w zuchwałość, czy auto-przyjęcia serii nieobiektywnych wniosków na swój temat. Nigdy nie czułem się żadnym guru, specjalistą, czy doradcą w jakiejś dziedzinie. „Wychodzenie przed szereg” jak to się przyjęło mówić, bierze się z ambicji i pragnienia stawania się lepszym. Chciałbym by zaufanie do samego siebie w tej sprawie nigdy mnie nie zawiodło, a jeszcze bardziej leży mi na sercu Twoje zadowolenie, Czytelniku.
Jestem dla Ciebie, blog jest prezentem dla Ciebie i jedyne czego oczekuję to przyjaznego (choć krytycznego) podejścia oraz czerpania pełnymi garściami. To daje mi cenną satysfakcję.
Posłużę się cytatami, by spróbować oddać barwę tego projektu i jego przeznaczenia oraz celów:

„Hołdowanie zasadom jest wartością samą w sobie i nie wymaga uzasadnienia.” zaczerpnięte od cfbt.pl

„Pierwszą powinnością strażaka jest ratować życie. Kiedy tego nie robi, pierwszą powinnością strażaka jest szkolić się!”

SzymonKokot-Góra

„Wygrywa tylko ten, kto ma jasno określony cel i nieodparte pragnienie, aby go osiągnąć.”

„Pracuj, aby się stawać, nie aby zdobywać.”

„Bądź niezaprzeczalnie dobry. Żaden wysiłek marketingowy nie będzie dla tego substytutem.”

„Wybierz pracę, którą kochasz, i nie przepracujesz ani jednego dnia więcej w Twoim życiu.”

Najbardziej spektakularna dla mnie lekcja, którą otrzymałem w życiu to, że to porażki dają największe korzyści.

Chciałbym żeby strona była uzewnętrznieniem moich wyobrażeń o nowoczesnym ratownictwie i projekcją zasad, którym hołduję.

Dlaczego warto śledzić blog i obserwować projekt?

 • Starannie tworzone treści są narzędziem i pomocą dla ratowników na drodze własnej edukacji i rozwoju.
 • Organizacja warsztatów, konferencji szkoleniowych oraz wspieranie i promocję wartościowych inicjatyw([1], [2]).
 • Na stronie znajduje się największy w Polsce kalendarz wydarzeń ratowniczych (szkolenia, kursy, zawody, konferencje itd.).
 • Organizowanie konkursów ([1]. [2]).
 • Gromadzenie materiałów pomocnych w pracy ratownika i na drodze jego samorozwoju.
 • Przygotowywanie największej w sieci podstrony edukacyjnej opartej o metody skutecznego uczenia się (fiszki, testy, multimedia).
 • Wspieranie i uczestniczenie w różnych wartościowych przedsięwzięciach ([1]).
 • Dostarczanie treści dla osób starających się o pracę w Państwowej Straży Pożarnej.
 • i wiele innych 🙂

Cele projektu

Zrealizowane przedsięwzięcia

 • Wsparcie akcji #zdrowy_raKtownik, #NIE dla raka w straży!
 • Zbiórka pieniędzy na wsparcie poligonu ratowniczego przy OSP Czarnuchowice
 • Największa ratownicza biblioteczka plików
 • Kalendarium Lidera
 • Strona „Edukacja” dla ratowników z materiałami do skutecznego uczenia się i zapamiętywania
 • Warsztaty i konferencja RIT Kęty 2017 (współorganizacja)
 • Warsztaty Ratownicze Kamień 2016
 • I Konferencja Ratownicza w Rybniku 2017
 
 
 

Jeśli znalazłeś jakiś błąd w tekście lub na stronie, bardzo proszę, zgłoś nam to! Wystarczy zaznaczyć dany tekst i nacisnąć Ctrl+Enter.

Napisz komentarz

Błąd w tekście

Zaznaczony tekst będzie wysłany do redakcji DrogaRatownika.pl