Droga do służby w PSP Wszystkie wpisy Wyróżnione

Ile zarabia strażak? Na przykładzie stażysty z rocznym stażem. Roczne zarobki w PSP. 2018.

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Nowszy artykuł o zarobkach – paski wynagrodzeń (pensje + dodatki):

Paski wynagrodzeń strażaków za cały 2018 rok – aktualne zarobki + planowane podwyżki

No ile, no!?

To pytanie bardzo często pojawia się na ustach wielu osób i równie często nie znajduje precyzyjnej odpowiedzi (zarobki w straży to temat tabu). Jakiś czas temu opublikowałem infografikę dotyczącą zarobków strażaka stażysty w maju 2018 (zdjęcie poniżej). Obiegła ona sporą część internetu i wywołała wiele kontrowersji. Przeważająca liczba osób krytycznie podchodziła do kwoty podanej w podsumowaniu. Część osób wytykała nieobiektywność (przez pominięcie „dodatków” które nie były jednak przez komentujących definiowane). Zgadzam się, że jeden miesiąc wcale nie pozwala na wyciągnięcie ostatecznych wniosków. Nawet to podsumowanie, mimo, że jest obiektywne, na to nie przyzwala. Z jakiego powodu? A to przez różnicę w kategoriach JRG, a to przez różnice w dodatkach służbowych, inne województwo w którym pełni służbę strażak itp. W drugim artykule przedstawiłem już obszernie zarobki strażaków (pensje + dodatki) na przykładzie pasków wynagrodzeń funkcjonariuszy PSP – możesz go przeczytać TUTAJ.

Chcę też jasno powiedzieć, że stoję pośrodku całej dyskusji „mało/dużo”. Nie będę wyrażał tutaj swojej prywatnej opinii. Chcę obiektywnie przedstawić zarobki w tym zawodzie. Wbrew temu co wyczytałem na swój temat, zanim dostałem się w szeregi Państwowej Straży Pożarnej miałem pogląd na to ile będę zarabiał, ale muszę szczerze przyznać, że brakowało mi takich informacji jak te, które zaraz Wam przedstawię. To właśnie jest przyczyną wzięcia tematu zarobków „na widelec”.

Nie patrząc na konwenanse i różne warianty wynagrodzenia, przedstawiam dane z pasków zarobków jednego ze strażaków-stażystów (1 grupa uposażenia, rok stażu) pracującego w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej na Śląsku. Wnioski wyciągniecie sami. Podzielcie się nimi w komentarzu (na samym dole strony)!

Zarobki strażaka

Zarobki w straży po podwyżkach

Przedstawiam Wam bezprecedensowe dane na temat rocznych zarobków strażaka. Wprost, bez owijania w bawełnę:

Zestawienie zarobków strażaka stażysty po 1 roku pracy w PSP
Kliknij w zdjęcie, aby otworzyć pasek w nowym oknie

Omówienie

Nasz strażak dostawał na konto co miesiąc średnio 2102,76 zł pensji. Po podwyżkach w maju zarabia 2214,37 zł miesięcznie. Można do tej kwoty doliczyć 136,15 zł, które przeznacza na ubezpieczenie i Pracowniczą Kasę Zapomogowo-Pożyczkową. Można, ale trudno sobie wyobrazić pracę bez podstawowego ubezpieczenia OC i NNW, które dają miękkie (ale nie do końca) lądowanie w przypadku błędu lub uszkodzenia np. lusterka samochodu pożarniczego. Składka na PKZP pozwala na zwiększanie comiesięcznej potencjalnej kwoty pożyczki 0%, którą nasz strażak pobierze w razie potrzeby.

No dobra, ale przecież sama pensja to nie wszystko! Przecież strażacy dostają dodatki!

Licząc wszystko (tym razem i kwotę przeznaczaną na ubezpieczenie) wychodzi nam kwota 2347,86 zł miesięcznie (pensja + dodatki + składki). Warto też dodać, że przez cały rok uzbierało się w sumie 1437,37 zł dodatków (zostały wliczone w średnią powyżej).

Zatem w ciągu roku strażak zarobił 30 522,15 zł (2 543,51 zł/msc) z czego na konto otrzymał 28 716,05 zł, co daje 2393 zł miesięcznie (bo 1 806,10 zł w sumie kosztowały odprowadzane składki). I te ostatnie sumy stanowią faktyczne wynagrodzenie netto w ujęciu miesięcznym, czyli to co strażak faktycznie zarabia.

2393 zł netto – tyle zarabiał strażak-stażysta miesięcznie (2017/2018) po przeliczeniu rocznym

Strażakowi (stażysta, rok stażu, 1 grupa uposażenia, JRG na Śląsku) nie przysługiwał w podanym okresie, m.in.:

 • wzrost z tytułu wysługi lat – %
 • dodatek za brak lokalu
 • „mundurówka” (pełna) – przysługuje po 3 latach pracy
 • nagroda roczna (listopadowa)
 • 13′ pensja (po pełnym przepracowanym roku)

W kolejnym artykule w tej serii zwrócono uwagę na zarobki strażaków w służbie stałej (po stażu).

Zarobki w PSP wzrastają dosyć wolno (co niekoniecznie wynika z przedstawionego wyżej paska z wynagrodzeniem).

Zerknijmy jeszcze na uposażenie brutto (i wyliczenie netto) przysługujące temu samemu strażakowi od 1 maja 2018 roku.

Dyskusja na blogu dodaj komentarz Droga Ratownika
TAGI: Straż zarobki, zarobki strażaka, ile zarabia strażak, ile zarabia się w straży, zarobki PSP

Jeśli znalazłeś jakiś błąd w tekście lub na stronie, bardzo proszę, zgłoś nam to! Wystarczy zaznaczyć dany tekst i nacisnąć Ctrl+Enter.

26 komentarzy

 1. Mam 7 lat służby, stanowisko dowódcy zastępu i dostaje od maja 2018 3150 zł netto

 2. Droga Ratownika Odpowiedź

  @Gość Dzięki za Twój przykład. Z pewnością posłuży innym!

 3. Z-ca D-cy Zmiany: 5 lat stalej ( po dziennej inz SGSP) ostatnia wyplata 3810, ubezpieczona zona w grupowym w PSP, bez kasy zapomogowej, miasto wojewodzkie w centralnej Polsce

 4. Droga Ratownika Odpowiedź

  @998 @Andrzej Dzięki za komentarze!!!

  @Kadet, ja od kilku osób (5-6) dowiedziałem się, że jest to około 2900 zł netto PENSJI, ale to znowu zależy (np. od dodatku służbowego 200 vs. 600 albo 450, wtedy np. 3300 zł netto PENSJI). Daję Ci tylko taką najszybsza uśrednioną odpowiedź :-))

 5. Kadet zależy od Komendy i dodatku służbowego jaki tam rozdają. Rozstrzał za starszego ratownika, którego powinieneś dostać po szkole, to 2400-2800 na rękę. Nie wiem jak jest teraz, ale 5 lat temu były komendy, gdzie chłopaki dostawali ratownika zamiast starszego, wtedy też inaczej.
  Dyżurny Stanowiska Kierowania KP PSP – 3 722 na netto. 7 lat służby (aspirantka włącznie)

 6. Mł. Ratownik Wojskowej Straży Pożarnej U-0 5 lat służby 2760( w tym 105 zł klasy specjalisty i 3 % za wysługę lat), dodatek mieszkaniowy 900 zł

 7. Ktoś kto startuje z „ulicy” do strazy na jakie zarobki moze liczyć? Myślę o zakończeniu służby w policji a rozpoczęciu w straży

 8. Droga Ratownika Odpowiedź

  @997, powyższy artykuł dostarcza odpowiedzi na Twoje pytanie.
  Różnice w skali kraju mogą wynikać z kategorii jednostek (zależna od ilości wyjazdów w skrócie), dodatków służbowych to maksymalnie 100-200 zł więcej. Tak więc możesz przyjąć, że będziesz zarabiał jakieś 2300 zł miesięcznie netto na start.
  Przy okazji, pod koniec roku powstanie artykuł o zarobkach rocznych (2018) szeregowego, podoficera, aspiranta i oficera 🙂

 9. 11 lat służby. Ogniomistrz, woj. warmińsko – mazurskie. Do kasy odkładam 50 zl, ubezpieczenie grupowe pzu. Na konto dostaje 3,100 zl. Mało. Trzeba po służbie zasuwac na budowie żeby utrzymać rodzinę.

 10. Mam 7 lat służby, stanowisko dowódcy zastępu i dostaje od maja 2018 3150 zł netto

 11. Droga Ratownika Odpowiedź

  @998 @Andrzej Dzięki za komentarze!!!

  @Kadet, ja od kilku osób (5-6) dowiedziałem się, że jest to około 2900 zł netto PENSJI, ale to znowu zależy (np. od dodatku służbowego 200 vs. 600 albo 450, wtedy np. 3300 zł netto PENSJI). Daję Ci tylko taką najszybsza uśrednioną odpowiedź :-))

 12. Z-ca D-cy Zmiany: 5 lat stalej ( po dziennej inz SGSP) ostatnia wyplata 3810, ubezpieczona zona w grupowym w PSP, bez kasy zapomogowej, miasto wojewodzkie w centralnej Polsce

 13. Ktoś kto startuje z „ulicy” do strazy na jakie zarobki moze liczyć? Myślę o zakończeniu służby w policji a rozpoczęciu w straży

 14. Kadet zależy od Komendy i dodatku służbowego jaki tam rozdają. Rozstrzał za starszego ratownika, którego powinieneś dostać po szkole, to 2400-2800 na rękę. Nie wiem jak jest teraz, ale 5 lat temu były komendy, gdzie chłopaki dostawali ratownika zamiast starszego, wtedy też inaczej.
  Dyżurny Stanowiska Kierowania KP PSP – 3 722 na netto. 7 lat służby (aspirantka włącznie)

 15. Mł. Ratownik Wojskowej Straży Pożarnej U-0 5 lat służby 2760( w tym 105 zł klasy specjalisty i 3 % za wysługę lat), dodatek mieszkaniowy 900 zł

 16. Droga Ratownika Odpowiedź

  @997, powyższy artykuł dostarcza odpowiedzi na Twoje pytanie.
  Różnice w skali kraju mogą wynikać z kategorii jednostek (zależna od ilości wyjazdów w skrócie), dodatków służbowych to maksymalnie 100-200 zł więcej. Tak więc możesz przyjąć, że będziesz zarabiał jakieś 2300 zł miesięcznie netto na start.
  Przy okazji, pod koniec roku powstanie artykuł o zarobkach rocznych (2018) szeregowego, podoficera, aspiranta i oficera 🙂

 17. 11 lat służby. Ogniomistrz, woj. warmińsko – mazurskie. Do kasy odkładam 50 zl, ubezpieczenie grupowe pzu. Na konto dostaje 3,100 zl. Mało. Trzeba po służbie zasuwac na budowie żeby utrzymać rodzinę.

Napisz komentarz

Błąd w tekście

Zaznaczony tekst będzie wysłany do redakcji DrogaRatownika.pl