Ile zarabia strażak? Na przykładzie stażysty z rocznym stażem. Roczne zarobki w PSP. 2018.
Autor: Droga Ratownika
Ile zarabia strażak stażysta?

Nowszy artykuł o zarobkach – paski wynagrodzeń (pensje + dodatki):

Paski wynagrodzeń strażaków za cały 2018 rok – aktualne zarobki + planowane podwyżki

No ile, no!?

To pytanie bardzo często pojawia się na ustach wielu osób i równie często nie znajduje precyzyjnej odpowiedzi (zarobki w straży to temat tabu). Jakiś czas temu opublikowałem infografikę dotyczącą zarobków strażaka stażysty w maju 2018 (zdjęcie poniżej). Obiegła ona sporą część internetu i wywołała wiele kontrowersji. Przeważająca liczba osób krytycznie podchodziła do kwoty podanej w podsumowaniu. Część osób wytykała nieobiektywność (przez pominięcie „dodatków” które nie były jednak przez komentujących definiowane). Zgadzam się, że jeden miesiąc wcale nie pozwala na wyciągnięcie ostatecznych wniosków. Nawet to podsumowanie, mimo, że jest obiektywne, na to nie przyzwala. Z jakiego powodu? A to przez różnicę w kategoriach JRG, a to przez różnice w dodatkach służbowych, inne województwo w którym pełni służbę strażak itp. W drugim artykule przedstawiłem już obszernie zarobki strażaków (pensje + dodatki) na przykładzie pasków wynagrodzeń funkcjonariuszy PSP – możesz go przeczytać TUTAJ.

Chcę też jasno powiedzieć, że stoję pośrodku całej dyskusji „mało/dużo”. Nie będę wyrażał tutaj swojej prywatnej opinii. Chcę obiektywnie przedstawić zarobki w tym zawodzie. Wbrew temu co wyczytałem na swój temat, zanim dostałem się w szeregi Państwowej Straży Pożarnej miałem pogląd na to ile będę zarabiał, ale muszę szczerze przyznać, że brakowało mi takich informacji jak te, które zaraz Wam przedstawię. To właśnie jest przyczyną wzięcia tematu zarobków „na widelec”.

Nie patrząc na konwenanse i różne warianty wynagrodzenia, przedstawiam dane z pasków zarobków jednego ze strażaków-stażystów (1 grupa uposażenia, rok stażu) pracującego w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej na Śląsku. Wnioski wyciągniecie sami. Podzielcie się nimi w komentarzu (na samym dole strony)!

Zarobki strażaka

Zarobki w straży po podwyżkach

Przedstawiam Wam bezprecedensowe dane na temat rocznych zarobków strażaka. Wprost, bez owijania w bawełnę:

Zestawienie zarobków strażaka stażysty po 1 roku pracy w PSP
Kliknij w zdjęcie, aby otworzyć pasek w nowym oknie

Omówienie

Nasz strażak dostawał na konto co miesiąc średnio 2102,76 zł pensji. Po podwyżkach w maju zarabia 2214,37 zł miesięcznie. Można do tej kwoty doliczyć 136,15 zł, które przeznacza na ubezpieczenie i Pracowniczą Kasę Zapomogowo-Pożyczkową. Można, ale trudno sobie wyobrazić pracę bez podstawowego ubezpieczenia OC i NNW, które dają miękkie (ale nie do końca) lądowanie w przypadku błędu lub uszkodzenia np. lusterka samochodu pożarniczego. Składka na PKZP pozwala na zwiększanie comiesięcznej potencjalnej kwoty pożyczki 0%, którą nasz strażak pobierze w razie potrzeby.

No dobra, ale przecież sama pensja to nie wszystko! Przecież strażacy dostają dodatki!

Licząc wszystko (tym razem i kwotę przeznaczaną na ubezpieczenie) wychodzi nam kwota 2347,86 zł miesięcznie (pensja + dodatki + składki). Warto też dodać, że przez cały rok uzbierało się w sumie 1437,37 zł dodatków (zostały wliczone w średnią powyżej).

Zatem w ciągu roku strażak zarobił 30 522,15 zł (2 543,51 zł/msc) z czego na konto otrzymał 28 716,05 zł, co daje 2393 zł miesięcznie (bo 1 806,10 zł w sumie kosztowały odprowadzane składki). I te ostatnie sumy stanowią faktyczne wynagrodzenie netto w ujęciu miesięcznym, czyli to co strażak faktycznie zarabia.

2393 zł netto – tyle zarabiał strażak-stażysta miesięcznie (2017/2018) po przeliczeniu rocznym

Strażakowi (stażysta, rok stażu, 1 grupa uposażenia, JRG na Śląsku) nie przysługiwał w podanym okresie, m.in.:

  • wzrost z tytułu wysługi lat – %
  • dodatek za brak lokalu
  • „mundurówka” (pełna) – przysługuje po 3 latach pracy
  • nagroda roczna (listopadowa)
  • 13′ pensja (po pełnym przepracowanym roku)

W kolejnym artykule w tej serii zwrócono uwagę na zarobki strażaków w służbie stałej (po stażu).

Zarobki w PSP wzrastają dosyć wolno (co niekoniecznie wynika z przedstawionego wyżej paska z wynagrodzeniem).

Zerknijmy jeszcze na uposażenie brutto (i wyliczenie netto) przysługujące temu samemu strażakowi od 1 maja 2018 roku.

Dyskusja na blogu dodaj komentarz Droga Ratownika
TAGI: Straż zarobki, zarobki strażaka, ile zarabia strażak, ile zarabia się w straży, zarobki PSP

Dumnie wspiera projekt “Droga Ratownika”

Informacje

© Pierwsza odsłona strony www: 04.2016 (druga 01.2018, trzecia 03.2019), projekt założony 01.2015

Zespół>>>
O projekcie>>>

Aktualności na Facebooku

Obserwuj nas na:

Sponsorem głównym bloga jest:

sklep z profesjonalnym sprzętem ratowniczym i wyposażeniem straży