Artykuły Wszystkie wpisy Wyróżnione

Urządzenia ToxCO, obie generacje – instrukcje obsługi i porównanie urządzeń.

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Urządzenia ToxCO, obie generacje – instrukcje obsługi i porównanie urządzeń.

ToxCO instrukcja obsługi

Spis treści

Jeśli nie chcesz czytać całego artykułu po prostu przejdź do interesującego Cię fragmentu, klikając w odpowiedni dział 🙂

Wstęp
Tlenek węgla (CO, „czad”) – właściwości
Jak działa urządzenie ToxCO?
Tryby pomiaru urządzenia ToxCO. Jak wykonać pomiary?
Zastosowanie ToxCO w działaniach straży pożarnej, Zespołów Ratownictwa Medycznego i personelu medycznego
Wartości stężenia karboksyhemoglobiny we krwi, a objawy
Wartości stężenia tlenku węgla w powietrzu, a objawy
Porównanie starej i nowej wersji ToxCO
Konserwacja, czyszczenie, dodatkowe informacje
(Nowa) Instrukcja urządzenia ToxCO 2017 w języku polskim
Instrukcja urządzenia ToxCO 2013 w języku polskim

Bibliografia

Wstęp

Urządzenie ToxCO producenta Bedfont Scientific Ltd. występuje w dwóch wersjach (z 2013 i 2017 roku). W tym artykule przedstawię zastosowanie tych urządzeń, sposób ich użycia oraz różnice. Postarałem się, by treść wpisu była w miarę zwięzła, bowiem załączone na końcu instrukcje obsługi obu urządzeń ToxCO po polsku zawierają wszystkie niezbędne szczegóły i rozwinięcia poruszonych zagadnień.

Artykuł nie jest sponsorowany. Autor artykułu korzysta ze starszej wersji urządzenia w swojej JRG, w której pełni służbę, stąd pomysł na wpis na blogu. Firma Synecpol będąca autoryzowanym sprzedawcą firmy Bedfont udostępniła instrukcje obsługi dla obu urządzeń w języku polskim nieodpłatnie – Dziękuję!

Z lewej: druga generacja ToxCO, z prawej pierwsza wersja urządzenia ToxCO firmy Bedfont

Tlenek węgla (CO, „czad”) – właściwości

Czad, cichy zabójca

Tlenek węgla (o którym w przyszłości powstanie osobny, obszerny artykuł na blogu) jest toksycznym, bezbarwnym, bezwonnym i pozbawionym smaku gazem. CO powstaje w wyniku niepełnego spalania substancji organicznych w wysokiej temperaturze przy niedoborze tlenu (np. w piecykach gazowych, nagrzewnicach gazowych itp.). Tlenek węgla jest tylko nieco lżejszy od powietrza. Gęstość CO w normalnych warunkach wynosi 1,25 kg/m3, a powietrza 1,29 kg/m3. Dla porównania różnica w gęstości amoniaku i powietrza wynosi 0,53 kg/m3. Amoniak jest zatem istotnie lżejszy od powietrza i będzie gromadził się w niższych partiach atmosfery, względem powietrza.
Tlenek węgla we krwi łączy się z hemoglobiną (tworząc karboksyhemoglobinę) około 200 razy szybciej od tlenu, a do tego długo pozostaje w tym połączeniu skutecznie uniemożliwiając czerwonym krwinkom transportowanie tlenu do komórek.

Okres połowicznego rozpadu CO (czas w którym zawartość CO zmniejszy się o połowę) wynosi ok. 5 godzin (bez ingerencji, w normalnych warunkach), 1,5 godziny po podaniu tlenu w stężeniu 100% i około 30-40 minut przy terapii hiperbarycznej. Tlenek węgla w krwioobiegu może pozostawać nawet do 24 godzin, w zależności od wieku, sprawności fizycznej, czy też stężenia wdychanego CO [1].

Co roku w Polsce z powodu zatrucia tlenkiem węgla umiera kilkadziesiąt osób.

Początkowe objawy zatrucia można nazwać „grypopodobnymi”, co może być powodem mylnej interpretacji powodu złego samopoczucia. Objawy zatrucia to: nudności, zmęczenie, ból głowy, osłabienie koncentracji.

Jak działa urządzenie ToxCO?

Powrót do spisu treści

Sama zasada działania dla obu wersji urządzenia jest taka sama. Aparat ToxCO pobiera próbkę wydychanego powietrza, przez ustnik (osoby przytomne), przez maskę (osoby nieprzytomne, słabe lub małe dzieci) lub z otaczającej atmosfery (urządzenie może być wykorzystywane jako dodatkowy miernik CO).

URządzenie ToxCO
Urządzenie ToxCO wraz z zestawem (wersja starsza, 2013 r.).

Jak to możliwe, że urządzenie wskazuje poziom karboksyhemoglobiny we krwi na podstawie próbki wydychanego powietrza?

W wyniku pomiaru próbki wydychanego powietrza, urządzenie podaje stężenie tlenku węgla w wydychanym powietrzu w ppm (liczba części na milion) oraz stężenie karboksyhemoglobiny we krwi w %COHb, czyli % hemoglobiny unieaktywnionej (połączonej z tlenkiem węgla), niezdolnej do transportowania tlenu. Jak to możliwe?
Stężenie tlenku węgla w wydychanym powietrzu, po wstrzymaniu oddechu przed oddaniem próbki (zgodnie z instrukcją) jest bowiem ściśle skorelowane ze stężeniem COHb we krwi [2][3].

W instrukcji pierwszej wersji urządzenia podano informację, że wstrzymanie oddechu przed wykonaniem wydechu do maski, bądź ustnika nie jest wymagane do wykonania diagnozy. Ta informacja nie znajduje się jednak w instrukcji nowego urządzenia. W przypadku osób niewspółpracujących (osoby o obniżonej świadomości, nieprzytomni) wstrzymanie oddechu będzie oczywiście niemożliwe, dlatego używamy maski. (w rozdziale „Tryby pomiaru urządzenia ToxCO. Jak wykonać pomiary?” jest rozwinięcie tej kwestii).

W odpowiedzi na tą wątpliwość, mogę podzielić się własnymi doświadczeniami. Podczas tego typ zdarzeń urządzenie podawało wiarygodne wartości, nawet bez wstrzymania oddechu przed wykonaniem wydechu. Zaleca się jednak wykonywanie pomiarów zgodnie z instrukcją!

Ekran starszej wersji urządzenia i wyniki ostatnich pomiarów (nie ma jeszcze m.in. opcji przypisywania nazwiska, czy lokalizacji do każdego pomiaru jak w nowej wersji ToxCO). Specjalnie wybrałem taki widok, by pokazać pomiary %COHb na poziomie 22% i 48%, pochodziły one z tego samego zdarzenia. Pomiar przez ustnik (osoby były współpracujące) został wykonany przez strażaków w obecności ZRM przed transportem do szpitala. W przypadku tego urządzenia (z 2013 r.) wykonanie pomiaru przez maskę obligowałoby do zastosowania mnożnika 1.5. W nowej wersji urządzenia nie ma już takiego wymogu.

Tryby pomiaru urządzenia ToxCO. Jak wykonać pomiary?

Powrót do spisu treści