O projekcie tego rozporządzenia i zapowiadanych zmianach pisałem niecały rok temu TUTAJ
ROZPORZĄDZENIE MSWiA z dnia 6 marca 2019 r. w sprawie wykazu świadczeń zdrowotnych, które mogą być udzielane przez ratownika medycznego w ramach zadań Policji, Służby Ochrony Państwa, Straży Granicznej oraz Państwowej Straży Pożarnej określa wykaz świadczeń zdrowotnych, które mogą być udzielane przez ratownika medycznego:
1) samodzielnie – niezależnie od ukończenia medycznego kursu kwalifikacyjnego ministra właściwego do spraw wewnętrznych, (Załącznik nr 1)
2) samodzielnie – w przypadku realizacji zadań służbowych w warunkach zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym, w obszarach katastrof, klęsk żywiołowych i w strefie działań wojennych, (Załącznik 2)
3) pod nadzorem lub w porozumieniu z lekarzem – wykonującego zadania zawodowe w podmiotach, o których mowa w art. 11 ust. 3 pkt 7–7d ustawy z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym. (Załącznik 3)
W przypadku 2) i 3) – po ukończeniu medycznego kursu kwalifikacyjnego MSWiA (zobacz rozporządzenie dot. tego kursu)
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Przeczytaj pełną treść omawianego rozporządzenia (wraz z załącznikami)
Nowelizacja ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym z dnia 10 maja 2018 „uwolniła” wykonywanie zawodu ratownika medycznego w określonych jednostkach, m.in. ochrony przeciwpożarowej włączonych do KSRG, podczas działań ratowniczo-gaśniczych, ćwiczeń oraz szkoleń. Nowelizacja ta zobligowała MSWiA do określenia, w drodze rozporządzenia, m.in. wykazu świadczeń których ratownik medyczny może udzielać w określonych jednostkach w trzech wyżej wymienionych wariantach.
Skutek prawny będzie dotyczył co najmniej (stan na 2018 r.):
- 65 ratowników medycznych w Policji
- 5 ratowników medycznych w Służbie Ochrony Państwa
- 670 ratowników medycznych w Państwowej Straży Pożarnej
- 35 ratowników medycznych w Straży Granicznej