Zmiany w naborach do szkół aspiranckich! Testy sprawnościowe do CSPSP na rok szkolny 2017/2018

Przeczytaj także stronę: Jak zostać strażakiem? (aktualne informacje o naborach)

!!!NOWE ZASADY NABORU do PSP 2018!!! (AKTUALNE)

AKTUALNE OBOWIĄZUJĄCE ZASADY LICZENIA PUNKTÓW W NABORZE DO SŁUŻBY KANDYDACKIEJ (SZKOŁY)

Powyższe odnośniki w zupełności wystarczą ci do odpowiedzi na wszystkie bieżące pytania, co do naboru do szkół. Jeśli jednak masz ochotę zapraszam do przeczytania poniższego artykułu.

Spokojnie… zmiany dotyczą głównie testów sprawnościowych (nie ma także dodatkowej punktacji: np. kat. C, ratownik medyczny). W tym roku (2017) nie zobaczymy testu harwardzkiego, biegu na 50 m oraz biegu na 1000 m. Wiele osób pewnie odetchnęło.
Próba wydolnościowa, która mocno odsiewała kandydatów w naborach do Państwowej Straży Pożarnej zostanie zastąpiona przez wielostopniowy test wydolnościowy – beep test (opis). Zmiana dotyczy tylko naborów do szkół! W tej chwili nabory „z ulicy” i do SGSP odbywają się według starych zasad. Ponadto bieg na 50 i 1000 metrów zastąpi bieg po kopercie. Test siłowy w postaci podciągania się na drążku pozostaje bez zmian.

Zmiany mają swoje uzasadnienie, wydają się być bardziej rozsądne aniżeli niewiele obrazujący bieg na 50 metrów czy test harwardzki (często bardzo niemiarodajny). Powyższe próby będą sprawdzały wytrzymałość i faktyczną wydolność potencjalnego kandydata. Warto także zaznaczyć, że pomiar „na stoper” będzie tylko pomiarem dodatkowym, nad rzetelnością wyników czuwać będzie fotokomórka.
Sprawa poszła w dobrą stronę, takie jest moje zdanie. Mamy bardziej realistyczne podejście do sprawności przyszłych strażaków i egzamin sprawnościowy, który nie wzbudza tylu wątpliwości.
O wiele więcej zależy od kandydata, o wiele mniej od czynników zewnętrznych i „złej woli” mierzącego czas. Myślę, że to jak najbardziej uczciwa zmiana.
Za „sprawność” można zarobić 75 punktów, za „wiedzę” 150 punktów. Ta dysproporcja w poprzednich naborach była znacznie większa, teraz aspekt fizyczny odgrywa nieco większą rolę.

>>> NABÓR DO CSPSP NOWE ZASADY 2017 <<<

1. Podciąganie na drążku

Jak to wygląda w praktyce?

2. Bieg po kopercie

Jak to wygląda w praktyce?

3. Próba wydolnościowaJak to wygląda w praktyce?

Pobierz Beep Test.mp3 [ENG]

Punktacja końcowa


>>> NABÓR DO CSPSP NOWE ZASADY 2017 <<<

W treści dokumentu brak jest wzmianki nt. punktów za kat. C i tytułu ratownika medycznego.

Do każdej ze szkół jest 100 miejsc. Powodzenia!

Przeczytaj także stronę: Jak zostać strażakiem? (aktualne informacje naborach)

8 komentarzy

 1. Wojtek 2017-05-21 w 23:42 - Odpowiedz

  Trochę chore jest to ograniczenie wiekowe do 23 lat. Do SGPSP jest ograniczenie do 25 l. ale ręki sobie nie dam uciąć czy dalej tak jest czy coś się w tej kwestii zmieniło. Zamyka to drogę ludzia właśnie w wieku 25l. (wcześniej nie mogli,bo np. zaocznie uczyli się w szkole średniej by zdobyć to wykształcenie i zdać maturę)którzy chcieli by się dostać do jednej z „aspirantek” ale nie zostaną wzięci pod uwagę ze względu na wiek,a fizycznie wcale nie będą odbiegać od młodszych kolegów. Wiek moim zdaniem powinien być ustalony jeden we wszystkich szkołach jednakowy.

  • Droga Ratownika 2017-05-22 w 08:43 - Odpowiedz

   Trudno się nie zgodzić Wojtku, natomiast w tej sprawie w kuluarach zapowiadane są zmiany. Być może od 2018 roku. Wszystko się okaże czy nie będzie właśnie tak jak piszesz.

   • Wojtek 2017-05-22 w 14:36 - Odpowiedz

    Oby 🙂 na pewno będzie to zmiana na lepsze i otworzy drogę osobom nieco starszym. W JRG,a raczej KM i KP gdy maja wolne etaty i ogłaszają nabór do służby to maksymalny wiek zawsze się waha w okolicach 30 lat,a rekrutacja jest na podobnych zasadach.

 2. Anonim 2017-07-09 w 20:04 - Odpowiedz

  Co do zmian to faktycznie Harvard jest mało miarodajny, ale jeśli ktoś jest dobrze wybiegany to wszystko jest do zrobienia. Co do 1000m to wbrew opinii powyżej właśnie ten dystans weryfikuje faktyczną wydolność i jak najbardziej powinien zostać a nie tam jakieś bieganie po kopertach. Swoją drogą nie wiem jak można ściemnić i jak jest wyżej podkreślone wykazać „złą wole” i odrzucić kogoś na tym dystansie. Limit wynosi 3.29 i albo robisz albo nie. Pomiar czasu nie jest żadną filozofią na takich dystansach.

  • Droga Ratownika 2017-07-10 w 10:40 - Odpowiedz

   Rozumiem.
   Co do Harwarda uważam, że jest opatrzony błędem, gdyż niejeden I ligowy piłkarz czy półzawodowy maratończyk nie przechodził tego testu, a jest to test „wydolności”. Wiadomo, że trzeba panować nad stresem i… oddechem, żeby Harward oceniał bardziej tętno po wysiłku, aniżeli tętno kandydata który stara się spełnić swoje największe marzenie i za chwilę zwariuje bo pikawa chce mu wyskoczyć. Co do 1000m, owszem, test ten obrazuje na ile wydolny jest strażak podczas biegu z dosyć wysokim tempem, natomiast to nadal nie jest najlepsze odzwierciedlenie typowych działań strażaka podczas akcji rat.-gaś.
   Nie chodzi o to kto ma rację i nie chcę się na siłę upierać. Można by tak długo dyskutować.

   Jeśli chodzi o tą „złą wolę” to chodzi tutaj głównie o dystans 50m i test Harwardzki. Tutaj chyba nie muszę udowadniać czy to prawda czy nie. Przykładów i to także z własnej autopsji mam mnóstwo. Być może nie doprecyzowałem wystarczająco tej myśli. Niestety kto ma stoper ten ma władzę, na szczęście zmienia się to powoli na rzecz fotokomórek, ale i to na krótko bo… nabory z ulicy od stycznia 2018 PODOBNO mają być takie same jak na szkołach.
   Dziękuję za komentarz i pozdrawiam serdecznie.

   • Anonim 2017-07-10 w 20:53 - Odpowiedz

    Z 50m się zgadzam, jeśli ktoś biega na styk czyli w granicach 6,90 jest na łasce dobrego „kliknięcia” na stoper. Nie bardzo rozumiem czemu nie ma dodatkowej punktacji za prawo jazdy kat. C a tym bardziej za wykształcenie i posiadanie prawa wykonywania zawodu ratownika medycznego.

    • Droga Ratownika 2017-07-11 w 00:40

     Było, minęło. Tylko ustawodawca to wie. Też uważam, że to kiepska zmiana.
     Kursy OSP i inne kwalifikacje mają zniknąć z naborów z ulicy podobno. Kolejna dziwna i zła zmiana.

 3. Anonim 2017-07-16 w 09:07 - Odpowiedz

  Usunięcie 50m oczywiście na plus. 1000m mogło zostać, bo faktycznie ten dystans sporo weryfikował. Co do Harwardu, to nie wiem skąd tyle osób ma problem. Nigdy nie byłem orłem wydolności, ale przez kilka lat startów w naborach, nigdy nie zszedłem poniżej BDB. Tak więc jak dla mnie słaby wynik na próbie, to kwestia nierzetelnego przygotowania lub podatność na stres…

Koniecznie podziel się swoim zdaniem!